Федералният канцлер Фридрих Мерц и френският президент Еманюел Макрон възнамеряват до края на август да решат спора около съвместното разработване на въздушната бойна система FCAS. На срещата си в Берлин двамата възложиха на министрите си на отбраната „да оценят реалистичните перспективи за по-нататъшното сътрудничество в рамките на FCAS-консорциума и да предложат решения за преодоляване на съществуващите конфликти“, както съобщи говорителят на германското правителство Щефан Корнелиус след над три часа преговори по време на вечеря край езерото Тегел.

Очакванията на Германия са френската фирма Dassault да спази съществуващите договорености. Според тях Dassault, Airbus Germany и испанската Indra трябва да участват по равно – с по една трета – в проекта. Според съобщения Dassault обаче настоява за 80% дял, което за Германия е неприемливо.

На 28 и 29 август в южния френски град Тулон ще се проведе съвместно заседание на правителствата на двете държави. До тогава спорът трябва да бъде решен. Системата FCAS трябва да бъде оперативна от 2040 г. нататък и да замени сегашния боен самолет Eurofighter. Тя ще работи съвместно с въоръжени и невъоръжени дронове и поради това е повече от просто боен самолет. Общите разходи се оценяват на над сто милиарда евро.

Спорове по митата и позиция спрямо САЩ

В митническия спор със САЩ Мерц и Макрон демонстрираха решимост да отговорят с контрамерки на евентуални американски мита.

„Двете страни са съгласни, че трябва да си запазят възможността за допълнителни търговски инструменти, ако преговорите не доведат до успех“, заяви Корнелиус. Също така било ясно, че са готови „да разработят нови мерки“.

САЩ възнамеряват от 1 август да наложат мита от 30% върху стоки от ЕС. В момента текат преговори с Европейския съюз с цел избягване на мярката чрез търговско споразумение. Преди срещата Мерц намекна, че може да се стигне до бързо споразумение, но след разговорите по темата не беше съобщено нищо ново.

Безпокойство относно курса на Зеленски в борбата с корупцията

Мерц и Макрон изразиха загриженост за ситуацията в ивицата Газа и призоваха израелското правителство „незабавно да въведе примирие и да предприеме хуманитарни мерки“, заяви Корнелиус. Франция подписа призива на 28 държави за край на войната в Газа – Германия не се присъедини.

В „много доверителния“ разговор е била проведена и „дълга и интензивна дискусия“ за ситуацията в Украйна, която е засегнала не само военната помощ, но и вътрешнополитическото положение. Законодателни промени, които ограничават борбата с корупцията, предизвикаха протести в редица големи украински градове. Макрон и Мерц възнамеряват да обсъдят въпроса лично с украинския президент Володимир Зеленски, включително и във връзка с европейските амбиции на Украйна.

Това беше първото посещение на Макрон в Германия след смяната на правителството на 6 май. Ден след избирането си за канцлер, Мерц отиде в Париж, за да постави ново начало в германо-френските отношения, охладени при предшественика му Олаф Шолц. Двамата сега искат да задълбочат сътрудничеството си на всички нива.

При Шолц - сандвичи, при Мерц - гурме

Срещата се състоя във вила край езерото Тегел, някога притежание на индустриалното семейство Борзиг, а днес — гостоприемна резиденция на германското външно министерство. Мерц предложи на Макрон доматена салата, морски дарове от Хелголанд с карфиол и боб, както и телешки гръб с летни зеленчуци, пачи крак и ньоки — контраст с предшественика Шолц, който през 2023 г. се опита неуспешно да впечатли Макрон с хлебче със суров ариба, хапнато на крак в Хамбург.