След трагичния случай в Разград от началото на месеца, при който млад шофьор помете трима души в заведение, разположено на тротоара и те загинаха на място, Делян Пеевски изригна срещу съда. В една от позициите си, които пресцентърът му бълва от ранните часове на деня, той обвини съда, че е постановил домашен арест за 19-годишния причинител на катастрофата и посочи мисия: "скоростно възстановяване на държавата и институциите, разградени и компрометирани от самозабравили се магистрати".

Дали тази позиция трябваше да отвлече вниманието от събитията с варненския кмет Благомир Коцев, който е неизменно в ареста от нощта на 8 юли до днес по обвинение в участие в любимата на прокуратурата организирана престъпна група с "неизвестен депутат", или е било искрена загриженост "за хората" (по слогана на санкционирания за корупция от САЩ и Великобритания лидер на Ново начало), или пък яхва мъката на опечалените - всеки да реши за себе си. Но се оказва, че Пеевски не за първи път се меси в дела, като използва за целта и Инспектората на Висшия съдебен съвет (ИВСС). Особен интерес народният представител проявявал към мерките за неотклонение - също като в разградския случай.

За такива два случая разказа адвокатката и правозащитник Емилия Недева пред БНР, коментирайки казуса около Благомир Коцев, изкарал хиляди на протести в страната заради използването на институциите като "бухалка" на Пеевски и Бойко Борисов.

"Това, което се случва в страната като непоносимост спрямо действията на прокуратурата, е поход за правосъдие, в който случаят на варненския кмет не е причината, а само конкретният повод. Хубавото в него е, че се видя в реално време как се осъществява правосъдието. Публичността имаше особено значение, защото се видя какво прави прокуратурата, за да може да обслужи евентуален икономически или политически интерес по начин, който да бъде най-удобен за нея", посочи Недева.

На констатацията на водещата, че съдът в този случай (а и не само) бе пред избор - да получи критики от политици или да бъде освиркан от множеството, правозащитничката посочи: "Ето това е въпрос, който е много сериозен. Съдът не трябва да пише актовете си нито под натиска на общественото мнение и на хората в залата, нито под страх от това, че може да бъде критикуван от политици. Нека да ви кажа някои случаи от последно време":

"Случаят в Разград с младежа на 19 години, който предизвика катастрофа с трима загинали - определена му бе мярка за неотклонение "домашен арест". Домашният арест е задържане. Излиза народният представител Делян Пеевски и казва, че това е скандално и че трябва да се търси сметка на този съд, който е определил мярката.

Аз не знам дали народният представител Делян Пеевски, който има диплома за юрист, знае, че домашният арест е вид задържане - това си е написано във всички закони. Но какъв е резултатът от една подобна публична изява? От това, че съдът се счита под натиск...", посочи още тя.

И разказа:

"Имам документ, в който ми се обяснява, че един съдия не е успял да напише делото си 13 месеца, т.е. над една година, защото е трябвало да отговаря по сигнал на на народния представител Делян Пеевски как се гледат мерките за неотклонение в Старозагорския съдебен район във връзка с телесните повреди.

Този сигнал е от лятото на 2023 г., когато става случаят "Дебора". Значи народният представител Пеевски не само държи сметка по конкретно дело, но ангажира съдии от по-висша съдебна инстанция, които си оставят другата работа, да не си пишат делата, за да могат да проверяват как се гледат конкретните мерки, не въобще мерките, не въобще делата, а мерките за телесни повреди и да се докладва на Инспектората към ВСС."

"Считам, че това е средство за натиск върху съдиите, защото си спомняте как бяха линчувани едва ли не старозагорските съдии. Наред с това всеки, който влиза след това по мярка за неотклонение или да гледа конкретното дело, ще има едно наум, че по сигнала на народен представител негови колеги са били разследвани. Това е недопустим натиск, който не трябва да бъде толериран" - допълни тя.

Факт е, че имаше масови отводи на съдиите в Стара Загора и делото бе прехвърлено в Пловдив. "Тогава започнаха атаки по съда какво било това и защо се отвеждат съдиите", допълни и Недева. "Това било отказ от правосъдие - не, това е защита на конкретния съдия, който не иска да решава делото под натиск", каза още.

И още:

"Има и друг случай - има писма на народния представител Делян Пеевски по прекратени досъдебни производства", продължи адвокатката. И даде пример за едно такова писмо с въпрос да се даде обяснение защо е прекратено досъдебното производство. "И прокурорът му изпраща постановление, актове на съда и т.н. Това също считам за натиск".

За граждани не може...

Когато гражданин или адвокат пише до Инспектората по конкретно дело, най-честият отговор е, че ИВСС не може да се меси в конкретно дело и във вътрешното убеждение на съдията - посочи още адв. Недева. И призова:

"Нека да се провери колко пъти ИВСС е образувал или възлагал такива проверки по сигнал на народния представител Делян Пеевски и колко от тези проверки са свързани с мерките за неотклонение. Защо точно с мерките за неотклонение, които представляват първоначален и временен етап от едно досъдебно производство?".

По думите ѝ "подобни въпроси и подобен натиск също превръщат мерките за неотклонение в една самоцел - затова толкова често се задържа у нас".

"Отделен е въпросът, че българската прокуратура не може да разследва, ако първо не задържи, защото за нея това е форма на натиск върху задържаното лице да съдейства на прокуратурата, това е форма на решаване на икономически, пък и на политически въпроси, но това е и форма на унищожаване на обвиняемия по икономически и по политически причини. Изважда се от икономическия живот, защото бизнесът му загива, от политическия - защото е политик, ако е орган на местната власт - се подменя вотът."