НАШ КОРЕСПОНДЕНТ

ТАМПА, ФЛОРИДА – Присъда от 24 години затвор може да получи бивш агент на ЦРУ, който е дал на „Ню Йорк таймс“ секретна информация за тайна операция срещу ядрената програма на Иран.

През януари т.г съдебни заседатели в Александрия, Вирджиния, признаха за виновен някогашния служител на ЦРУ Джефри Стърлинг. Суровата присъда се окачествява от пресата в САЩ като вендета на президента Барак Обама срещу Стърлинг, който изплю камъчето за една от най-мистериозните акции на Ленгли, целяща да саботира домогването на режима в Техеран до атомната бомба.

Въоръжен с информацията на Стърлинг журналистът от „Ню Йорк таймс“ Джеймс Райзън написа през 2006 г. бестеселъра „Състояние на война“. В центъра на сюжета е опитът на ЦРУ да внедри в Иран бивш ядрен учен от Русия, който трябвало да предаде фалшив проект за атомно оръжие, целящ да забави програмата на ислямската държава да създаде свое оръжие за масово поразяване.

Прокуратурата във Вирджиния поиска от съдията Лиони Бринкема да прибегне до тежката присъда. По този начин властите, поощрени от Белия дом, искат да дадат сериозен урок на служителите в тайните служби да не разпространяват държавни тайни.

„Значителното наказание по това дело ще изпрати точно и много необходимо послание до всички личности, на които е доверена поверителна информация. То ще им покаже, че нарушителите ще бъдат решително преследвани, съдени и наказвани, както се полага“, се посочва в писмото на съдебното следствие.

Въпреки заплахите Райзън отказваше упорито да посочи своя източник на сведения, опирайки се на федералният закон, който дава на пресата право да не разкрива информационните си извори, който е в сила в 49 щата (не е признат единствено в Уайоминг). Името на Стърлинг обаче „изтече“ в други публикации в медиите и той бе изобличен като човека, изпял тайните на ЦРУ. Скандалният случай се разигра още по време на президента Джордж Буш-младши. Разследването продължи дълго време, а съдебните процедури срещу Стърлинг започнаха през 2010 г. Прокуратурата не само обвини бившият таен агент, че е разкрил важни държавни тайни, но същевременно е поставил под заплаха живота на бившия руски ядрен специалист и съпругата му. Като утежняващо обстоятелство бе посочено, че с действията си Стърлинг е провалил секретна операция на ЦРУ, която със сигурност е щяла да забави иранската атомна програма с няколко години.

„В резултат на разкритията на обвиняемия всички разузнавателни служби в света научиха какво сме правили и как точно сме го правили“, се посочва в обвинителния акт.

За да помогне на следствието като свидетел по делото се яви бившият съветник по въпросите на националната сигурност в кабинета на Джордж Буш, Кондолиза Райс. Нейна е заслугата да убеди през 2003 г „Ню Йорк таймс“ да спре публикуването на серия материали за секретната програма на ЦРУ. Вестникът се отказа от намеренията си, след като Райс заяви, че разкритията на бившия агент на Ленгли може да поставят под заплаха живота на милиони хора.

Много от свещените тайни на шпионското ведомство обаче бяха огласени от Джеймс Райзън в книгата му „Състояние на война“. Раздразнението на Вашингтон достигна до точката на кипене и заради твърдението му, че подривната операция на ЦРУ не само не е забавила, но дори е ускорила напредъка на иранската ядрена програма. Фалшивите елементи от дизайна на атомна бомба, които САЩ са се опитали да пробутат на Техеран, били лесно разкриваеми за иранските инженери, смята журналистът.

Представител на ЦРУ и експерт от атомна лаборатория в САЩ, които свидетелстваха, се опитаха да оборят твърдението на Райзън като казаха, че научната документация е била умело подправена и по никой начин не е могла да помогне на иранците. Обвинението също така се опита да опровергае заявлението на на Стърлинг, че докато е работел в ЦРУ е бил подложен на расова дискриминация заради това, че е черен. Те посочиха, че бившият агент вероятно е решил да пропее за тайната операция, за да отмъсти на своите работодатели затова че са го уволнили от шпионското ведомство.

Разразяването на скандала около Джефри Стърлинг едва ли ще подтисне интереса на пресата към една друга афера, косвено свързана с Ленгли. В четвъртък предстои да бъде произнесена присъдата срещу бившия шеф на ЦРУ и някогашен легендарен генерал от войните в Ирак и Афганистан Дейвид Петреъс.

Бившият шеф на ЦРУ Дейвид Петреъс. Снимка БГНЕС

Обвинението срещу него е, че е предал секретна информация на Пентагона на любовницата си Пола Бродуел, която подготвяла биографична книга за него. Смекчаващо вината обстоятелство според държавното обвинение е фактът, че Бродуел не е пуснала никакви военни тайни в мемоарите на генерала, разкриха източници от Вашингтон.

Петреъс вероятно ще бъде осъден на една година затвор, но едва ли ще лежи, тъй като администрацията на Барак Обама не настоява той да бъде пратен зад решетките.

Междувременно призракът на скандалите във Вашингтон, свързани с иранската ядрена програма, обещава да витае още дълго време. Според статия на Джерил Биър в „Уикли стандарт“ президентът Обама в началото на април т.г умишлено е разсекретил важна информация, в която се съдържа точна оценка затова колко време остава на Иран до създаването на атомна бомба. Според министъра на енергетиката Ърнест Монз данните са били известни от „доста време“. Говорителят на Бюрото за национално разузнаване Брайън Хейл се опитал да замаже положението и казал, че Вашингтон знае истината за иранската ядрена програма от едва „два-три месеца“. Според „Уикли стандарт“ САЩ разполагат с критичните данни от години, но Обама е наредил те да бъдат оповестени напоследък, за да окаже натиск върху Конгреса и общественото мнение в САЩ по-бързо да благословят пазарлъка с Техеран.

Тайната, всъщност не е била никаква тайна, тъй като още на 2 март 2015 г. съветникът по въпросите на националната сигурност в Белия дом Сюзън Райс е изплюла камъчето. Говорейки пред годишната конференция на Американско-израелската комисия за връзки с обществеността, Райс посочила, че споразумението с Иран ще „попречи на Иран да добие обогатен уран в Арак и на другите места".

"Всеки договор ще предотврати създаването на обогатен уран и в ядреното съоръжение във Фордоу, обект, за който ние установихме и разкрихме пред света през 2009 г., че е изграден дълбоко под земята. Всеки пазарлък ще удължи времето, което е необходимо на Иран да достигне критичната точка, след която ще може да произведе достатъчно количество ядрен материал за бомба. Сега експертите посочват, че Иран е само на два до три месеца от този момент. Ние се стремим да го отложим с една година“, информирала присъстващите Райс.

Заради нея Белият дом се оказа в небрано лозе. На поредния брифинг в президентството репортери атакували с въпроса: дали Райс не е разкрила държавната тайна още на 2 март? Информационната служба на Обама отказала да отговори на въпроса, пише „Уикли Стандарт“.