Европейската комисия днес отхвърли възможността смъртното наказание да бъде възстановено в държава на ЕС, след като унгарският министър-председател Виктор Орбан се изказа вчера в полза на такъв дебат.
"Премахането на смъртното наказание е условие, което държавите се изисква да изпълнят, за да станат членки както на Съвета на Европа, така и на Европейския съюз", каза Кристиан Виганд, говорител по правосъдието в Комисията.
Той отклони като хипотетични въпросите какво би последвало за Унгария, ако тя върне смъртното наказание, което премахна през 1989 година.
Вчера Орбан призова темата да се обсъди след убийство на 21-годишна продавачка в магазин за цигари в провинцията. Говорител на партията му Фидес съобщи, че е готова да постави въпроса за такова обсъждане пред държавите и в институциите на ЕС. Европейският парламент вече отхвърли идеята като варварска.
Консервативната Фидес губи избиратели в полза на крайнодясната партия Йобик. Изследване на общественото мнение на Ипсос показа 21 на сто подкрепа за управляващите следвани плътно от Йобик с 18 на сто.
Нейният лидер Габор Вона обвини Орбан, че преписва програмата му. Министър-председателят обяви миналата седмица и намерение за референдум по въпросите на миграцията, с който търси мандат за по-строга политика към нелегалните имигранти.
ЕС разполага с три начина да въздържа страните-членки от отклонения от общностното законодателство. Най-мекият от тях са процедурите за нарушение, които дават възможност на сгрешилата страна да се поправи. Вторият включва консултации в Съвета на министрите и наблюдение в рамките на т.нар. механизмът за върховенство на закона въведен миналата година. Той може да бъде прелюдия към най-тежката мярка - отнемане на правото на глас на държава-членка съгласно член 7 от Договора на ЕС.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни