Европа се готви идната година да живее сред външни кризи и заплахи. Очакванията породени от предишната са отразени в проекта за бюджет на ЕС през 2016-а, който представи днес Европейската комисия.
В него с най-голямо относително увеличение (+28%) – на 9,5 милиарда евро – са предложените разходи за общата външна политика и политиката за сигурност на ЕС. Това са парите, с които той трябва да реагира на международни кризи като тези в Украйна, Близкия изток, Средиземноморието.
“Бюджетът за 2016 година подкрепя икономическото възстановяване чрез инвестиции за растеж и нови работни места и помага за справяне с външните предизвикателства, например миграцията. Отговaряме на най-неотложните нужди на Европа и се стремим към най-добрите възможни резултати“, каза заместник-председателката на Комисията по бюджета и човешките ресурси Кристалина Георгиева.
За политиките на съседство и за сътрудничесто и развитие, които са част от общата външна политика и са насочени към бившето съветско пространство и към третия свят, Комисията предлага парите да се увеличат съответно с по 2,1 милиарда евро (+ 34 %) и 2,7 милиарда евро (+ 27 %).
Европейският бюджет, който винаги е предмет на труден пазарлък между държавите членки и между тях и Европейския парламент, рядко е познавал такива ръстове.
За сравнение парите за икономическо възстановяване се увеличават с 11,4%, а кохезионните средства (т.е. фондовете за социално и икономическо сближаване между бедните и богатите държави-членки) намаляват с 4%. Тези две пера са в един общ раздел - "Интелигентен и приобщаващ растеж" - средствата в който намаляват с 0,4% на годишна база. Парите за земеделие също намаляват с 0,2% за същия период.
Затова пък разходите за вътрешна сигурност и управление на миграцията и убежището се увеличават със 17,1%. Утроява се бюджетът на операциите на европейската гранична агенция “Фронтекс” в Средиземно и Егейско море от досега предвидените 22,5 милиона евро на 67,5 милиона евро. Предвидени са 833 милиона евро за фонд „Убежище, миграция и интеграция“ и фонд „Вътрешна сигурност“, двата основни източника на финансиране за политиката на ЕС в областите на миграцията и на сигурността.
Тези разходи обаче не променят съществено цялостната структура на европейския бюджет. В нея се запазва значително преобладаващият относителен дял (над 80%) на разходите за икономика, социално и икономическо сближаване и селско стопанство.
Като цяло бюджетът на ЕС за догодина предвижда 153,5 милиарда евро като поети задължения (5,2% по-малко от 2015 година) и 143,5 милиарда евро като плащания (1,6% повече от 2015 година). Задължения включват финансирането, което може да бъде одобрено в договорите през дадена година, а плащанията са действително изплащаните средства.
Почти половината от плащанията, 66,58 милиарда евро, са насочени към икономическото възстановяване от кризата. Те са предназначени за стимулиране на растежа, заетостта и конкурентоспособността. За земеделски субсидии и за развитие на селските райони са предвидени общо 55,9 милиарда евро, от които преките плащания за фермерите са 42,86 милиарда евро.
За повече подробости виж тук.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни