Министерството на околната среда и водите препоръча на гражданите, които открият бедстващи или мъртви делфини на морския бряг, веднага да сигнализират регионалните екоинспекции във Варна и в Бургас, в зависимост от това в коя област се намират.
РИОСВ – Бургас: 056 813212 и РИОСВ – Варна: 052 34 582, 052 634 579.
При произшествие с делфин регионалните екоинспекции имат задължение да констатират вида и състоянието на намерените екземпляри и да информират Министерството на околната среда и водите. То води статистика и поддържа Националната мрежа за изхвърлени на брега и/или уловени в рибарски мрежи делфини, която функционира от 2006 г., към Института по рибни ресурси във Варна.
Ако установят рани по телата на намерените делфини и съмнения за насилие, специалистите трябва да информират МВР и ветеринарните власти.
Проблемът обаче е, че много често специалистите от Варна не реагират бързо на подадените от гражданите сигнали, животните започват да се разлагат и местните хора са принудени да ги погребват сами. Това води и до следващ проблем – че често хората изобщо не сигнализират за намерени мъртви делфини.
Официалната статистика е, че по бреговете в Бургаска област до края на юли това лято са намерени 17 мъртви делфина, а във Варненска – 15. Само в три от случаите в Бургаска област са регистрирани следи от насилие. Статистиката намалява през последните години, но това не означава, че броят на мъртвите делфини също намалява.
Причините за смърт при делфините могат да са заболявания с гъбичен, вирусен, бактериален и/или паразитен произход, или естествена смърт, съобщава Министерството. Според природозащитници обаче, често делфините са убивани умишлено, защото се конкурират с рибарите за и без това ограничения улов на риба.
В Черно море живеят три вида делфини - обикновен, муткур и афала, които са защитени видове. Законът забранява тяхното „обезпокояване, преследване, улавяне, избиване, както и вземането на намерени мъртви екземпляри“.
При човешка намеса, довела до смъртта на морски бозайник от защитения вид, се сезира прокуратурата и започва производство по Наказателно-процесуалния кодекс. Наказанието е лишаване от свобода до 5 години и глоба от 5000 до 20 000 лв.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни