
4500 фаса бяха събрани от доброволци за 1 час и то само на малка част от плажната ивица на Централния плаж във Варна вчера. Инициативата е част от кампания "Морето не е за една ваканция", която се реализира от доброволци, варненската фондация "Мейдей", "Грийнпийс" - България, и екологично сдружение „За Земята”.
Фасовете са опасни за морето – те съдържат токсини. Могат да бъдат погълнати от морските птици и други морски организми, което да е фатално за тях. А 4500 фаса – това са над 200 кутии с цигари.
"Мястото на фасовете не е на плажа, а камо ли в морето. Призоваваме пушачите да не оставят такива токсични следи след себе си. Могат да носят портативни пепелници или да си ги направят с подръчни материали. Морето не е кошче за отпадък. Ако искаме да се радваме на чиста морска вода – то трябва ние сами да я пазим от замърсяване", казва Деница Петрова от "Грийнпийс" България.
Ето и някои статистически данни, представени от екозащитниците:
• Около 4,5 трилиона цигарени фасове биват разхвърляни по света всяка година
• Необходими са десетилетия, за да се разградят фасовете в природата
• Фасът съдържа всички отровни вещества, които съдържа и цигарата. Те са около 4000, като 400 от тях са канцерогенни, а при разграждането на фасовете се отделят амоняк и сяра. Най-бързо от този дребен отпадък се замърсява водата, защото дори само при преминаване през фаса, тя отмива всички вещества от него.
• Фасовете са пълни с катран, никотин и други токсини под въздействие на климатичните условия, тези токсини попадат в почвата и влияят на всеки организъм, който влиза в контакт с тях.
• Изследванията показват, че са необходими между 5 и 30 години за разграждането на вредните съставки във фасовете, при това, те никога не се разграждат напълно.
• Цигарените останки съставляват 40% от замърсяването по плажовете и могат да бъдат фатални за морските обитатели - костенурки, морски птици.
• Близо 50% от средното количество цигари, което изпушва един човек за една година, се изхвърля по нашите улици, паркове и плажове. Така, освен да замърсяват, фасовете се превръщат и опасност за много животни и птици, които ги поглъщат, като последствията от това са фатални за тях.
Най-ново
Роди се нова лява политическа платформа
преди 33 минАнтъни Блинкън пристигна в Африка, за да парира руското влияние на континента
преди 1 часОсвобождение от руско робство
преди 2 часа"Moody's" вижда проблеми пред италианския кредитен рейтинг
преди 3 часаФранция ще смекчи екологичните норми за 5 АЕЦ
преди 4 часаНа "Капитан Андреево": заплашват служители на БАБХ
преди 5 часаПрочети още
Мъск обяви условия за обновяване на сделката за Twitter
darik.bgВъв ВВВУ „Георги Бенковски“ от тази есен започва обучение на парамедици
darik.bgКапитанът на ЦСКА става баща на момиче
dsport.bgМили майки, споделете ни своята история
9meseca.bgКошмарен старт на ерата „Тен Хаг“ на „Олд Трафорд“, Роналдо влезе от пейката (ВИДЕО)
dsport.bgПодготовка за бебето - среща на живо
9meseca.bg