Тази карта показва броя на сирийските бежанци като процент от населението в различните държави, а от сайта brilliantmaps изрично посочват, че тя отразява моментно състояние към 29 август 2015 г. А всички виждаме, че ситуацията се променя много интензивно.
Също така виждаме и че отношението към хората, бягащи от насилието в Сирия, е съвсем различно в различните държави.
Любопитно е, че най-негостоприемните държави са именно някои от другите страни от арабския полуостров.
Саудитска Арабия, Катар, Обединени арабски емирства, Кувейт, Бахрейн - срещу имената на всички тези държави стоят нули за броя на приетите сирийци, а "Амнести интернешънъл" също се изненадва от факта, че най-богатите в региона не ги приемат.
В повечето от тези държави не приемат, че сирийците са бежанци. Например, Абдулах ал Хаджири, шеф на миграционния директорат в Кувейт, заяви, че "по отношение на сирийските граждани, които са влезли в Кувейт с виза за посещение, но не са били в състояние да напуснат навреме, ние ще им предоставим по продължителен престой в рамките на закона".
По същия начин и Саудитска Арабия не приема, че всички сирийци са бежанци.
И докато тези страни определено не се ангажират достатъчно с проблема, то примерът на други страни е впечатляваш.
Ето ги и страните, които са приели най-много бежанци от Сирия:
Турция - над 2 милиона
Йордания - 1,4 милиона
Ливан - 1,2 милиона
Ирак - 250 000
Египет - 133 000
Германия - 105 000
Гърция - 88 000
Швеция - над 40 000
Алжир - 25 000
Австрия - над 18 000
Армения - над 17 000
Великобритания - 5000
Либия - 5000
Италия - 4600
БЪЛГАРИЯ - повече от 4500
Австралия - 4500
Канада - 2374
Бразилия – 2077
САЩ - 1500
И докато Турция е приела най-много бежанци от Сирия като абсолютна стойност, то броят е най-голям спрямо местното население в Ливан и Йордания - съответно 27 и 21 процента.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни