"Реформаторската мощ на Движението за права и свободи" демонстрира днес лидерът му Лютви Местан от парламентарната трибуна по време на дебатите за приемането на измененията в Конституцията на първо четене. Местан даде да се разбере, че макар и сега Движението да даде всичките си гласове "за" проекта, то няма да го подкрепи на второ четене, ако не отпадне сегашният вариант на квотно разпределение в прокурорската колегия във ВСС. И... поиска свикване на Велико народно събрание и преместване на прокуратурата и следствието в изпълнителната власт.

Тезата си лидерът на ДПС разви отдалеч. Започна с определение на това що е то съдебна власт - в нея се включват не само съдът, но и прокуратурата, и следствието, подчерта Местан.

"Нито една промяна в Конституцията не може да противостои на принципа за независима съдебна власт", посочи той, правейки така прелюдия към посочването на "проблема на проблемите": 

"В сегашната ситуация разпределението във ВСС е 11 членове от политическата квота и 14 от магистратската, т.е. има превес на магистратската квота, защото това повелява - съдебната власт да бъде независима. В проекта, по отношение на квотата на съдиите, принципът с спазен (8:5), но при прокурорската квота - не (6:6). Дали това не е нарушение на принципа на независимостта на съдебната власт? - Според нас, да."

Местан даде заявка, че Движението няма да подкрепи това квотно разпределение при прокурорската колегия, защото и двете страни не помръдват от позицията си. Но имало и още един вариант, зад който ДПС застава:

"Прокуратурата и следствието да бъдат ситуирани в изпълнителната власт. Ако идеите за реформа в съдебната власт са отвъд ограниченията в Конституцията, бъдете доблестни и свикайте ВНС. Тогава ще видите цялата реформаторска мощ на ДПС."

И за да затвърди позицията си лидерът на Движението предложи нещо, което и Иван Костов предлагаше навремето - ВНС да се свика и после да се саморазпусне, заличавайки завинаги този формат и прехвърляйки правомощията му към обикновеното Народно събрание.

От дебата вече официално стана ясно и че АБВ няма да подкрепи проекта. За да демонстрира добра воля, председателят на парламернтарната й група Борислав Борисов щял да гласува със "за", а останалите с "въздържал се".

Така пропаднаха надеждите за събиране на мнозинство от 180 депутати, за да минат измененията по бързата процедура.

Очаквайте подробности!