Занижени критерии за национална представителност на работодателските организации ще позволят в тях да членуват също малките и микропредприятия, стана ясно при първото четене на промени в Кодекса на труда. Това на свой ред ще им осигури участие в Националния съвет за тристранно сътрудничество (НСТС), Националната здравноосигурителна каса, Националния осигурителен институт и всички органи, които взимат решения, касаещи бизнеса.
Новите критерии са внесени за обсъждане от всички парламентарно представени партии без "Атака" по повод изтичането на 4-годишния мандат на тристранния съвет. От БСП подкрепят необходимостта от промени, но са оттеглили подписа си, защото промените се правят в "12 без 5" и могат да "извадят от играта" някои организации. Личните опасения на депутата от левицата Георги Гьоков са, че преброяването на национално представените работодатели няма да се извърши в срок и се инициира без общия консенсус на политическите партии.
"Струва ми се, че го правим в полза на определени организации, дано не се окажа прав", коментира Гьоков и предложи критериите да се ревизират между първото и второто четене на законопроекта.
Конкретните предложения на мнозинството са членската маса на синдикалните организации да бъде намалена от 75 на 50 хиляди души, защото статистиката отчита спад в броя на осигурените граждани.
Тъй като икономиката се развива, а фирмите се увеличават, обаче, се предлага членуващите компании в работодателските организации да се вдигнат, при това двойно - от 750 на 1500. Условието е наетите от тях служители да са не по-малко от 50 хил. души. Предвиден е и алтернативен критрии - организациите, които не могат да съберат 1500 членове, да представляват компании с поне 100 хиляди нает персонал. Освен това отпада изискването фирмите да имат повече от 10 служители на трудов договор, за да получат членство в робатодателска организация.
Основната критика към промените е, че изискването за 100 хил. души на трудов договор вече е било отхвърлено от Конституционния съд и не би трябвало да фигурира в предложените изменения. Спорен остава и въпросът колко работника трябва да представлява една организация, за да бъде национално представителна.
"Какво показват сметките? Синдикатите - 50 хиляди, и работодателите - 50 хиляди. Това прави точно 1,83% от всички работещи над 3 млн. души в страната. Само ще обърна внимание, че на последните избори партиите трябваше да прескочат 4% бариера, за да влязат в Народното събрание", сподели сметките си Стефан Генов от БДЦ и предложи преди второто четене на Кодекса на труда депутатите да потърсят по-добър баланс за промените.
За да не се бави процеса, парламентът прие също срокът за внасяне на допълнителни текстове между първото и второто четене на критериите за представителност да бъде съкратен на три дни. Преброяването на национално представителните организации се очаква да започне още до края на месеца.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни