Министърът на правосъдието Екатерина Захариева обяви в „Панорама“ по БНТ, че очаква от различните институции в съдебната система сами да посочат как ще отговорят на очакванията от доклада на Европейската комисия.
"Предложих на Съвета за съдебна реформа, който имаше първо заседание днес, таблица с мерките и препоръките, отговорните институции и молба към тях да попълнят как ще отговорят на тези мерки и в какви срокове."
Захариева каза, че всичките мерки, предвидени в приетата от правителството актуализирана стратегия за съдебна реформа, са били посочени като позитивни в доклада.
Повечето задачи обаче не били към правителството.
"Защото истината е, че препоръките, и днес като видяхме таблицата и като погледнахме таблицата, всъщност задачите към правителството са в рамките на три законопроекта. Голяма част от останалите препоръки са в институции извън правителството."
Трите законопроекта са Законът за съдебната власт, промените в НПК и отхвърления още на първо четене от Народното събрание антикорупционен закон, т.нар. закон „Кунева“.
Захариева не спомена конкретно от кои институции какво се очаква. Тя не коментира последния скандал в системата - изявлението на Румяна Ченалова, че главният прокурор Сотир Цацаров е притиснал бившата шефка на СГС да осъди Цветан Цветанов.
КОЙ ЩЕ КОНТРОЛИРА ГЛАВНИЯ ПРОКУРОР?
Министърката отрече искането на парламентарните групи на ГЕРБ и Реформаторския блок за оставка на ВСС да е намеса на една власт в друга. Тя призова ВСС за повече прозрачност.
"Не може да се внасят извънредни точки от днес за днес, които да са повече от предварително планираните точки."
Екатерина Захариева чела извадки и от доклада за Румъния и видяла, че препоръките в него са много по-малко.
"За втора поредна година техният доклад е по-позитивен от нашия".
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни