Висам Фараши дори не затваря вратата, когато излиза от стаята. В нея той прекарва повечето си време откакто е пристигнал в Германия преди 20 месеца. В момента живее в малкото градче Хьовелхоф, Източна Вестфалия. Но в Германия той не е открил това, което е търсил: сигурност и най-вече работа - каквато и да е.
В Сирия 38-годишният мъж бил архитект на свободна практика, но работел и на още няколко места - нещо напълно нормално в неговата родина.
"Тук ходих къде ли не - в Агенцията по труда, в трудови борси - никакъв шанс! Обиколих всички ресторанти, фабрики и строителни обекти в района. Пак нищо! Вече година и десет месеца стоя без работа и започвам да полудявам", казва Фараши, който в Германия се чувства изтласкан в периферията.
"Всичко е лъжа"
Стаята, в която живее той, е обзаведена спартански. В нея има легло, котлон, маса и стол. В жилищния блок живеят и много други бежанци.
"Как да влезеш във връзка с германци, които могат да ти осигурят работа? Как? Тук живеят хора, които пушат марихуана и хашиш. Тези хора не са работили и един час през последните две години. Тук не можеш да установиш контакт с добри хора", казва Фараши.
Фараши казва "добри хора", защото езиковият му запас е беден. Той има предвид хора, които да му помогнат да си намери работа. Или да му дадат работа.
В Хьовелхоф има достатъчно хора, които се ангажират с бежанците. Според тях, най-вече на самотните мъже-бежанци им тежи това, че не работят нищо. Някои започват да пият, други се отдават на хазарта. Висам Фараши също се оплаква, визирайки и себе си. Напушва го смях, когато стане въпрос за т.нар. "култура на гостоприемство" в Германия:
"Бежанците, които пристигат тук, си мислят, че Германия е раят на земята. Вярват, че могат да си живеят царски. Когато аз дойдох, ме попитаха какво искам да имам. Можел съм бил да имам еди какво си. Пълни глупости. Всичко е лъжа", казва той.
Две загубени години
Висам Фараши обаче не е сигурен, че трябва да търси и у себе си част от вината, че за него няма работа, а не само у политиците и властите. От Германия той си тръгва само с дрехите, които е облякъл. Взема си няколко бисквити за из път, документите и самолетните билети за Ливан, където ще го чака семейството му.
"Не в цяла Сирия бушува война. В моето село изглежда е спокойно", казва той преди да се качи на автобуса за летището. И добавя: "Благодаря ти, Германия."
Но не става ясно, дали е искрен или влага ирония. Допълва само, че имал нужда от гумичка за триене - за да заличи от съзнанието си последните две години от живота си, прекарани в Германия.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни