Европейските държави не могат да се надяват да се запазят като острови на стабилността, като се изолират от заобикалящите ги кризи. Динамичните промени около нас изискват да обединим усилията си в търсенето на общи подходи и решения. Това заяви президентът Росен Плевнелиев, който участва днес в Мюнхен във форума „Глобални конфликти и споделени отговорности“, предаде пресцентърът на българския държавен глава.

Плевнелиев е на работно посещение в Германия за участие в 52-ата Мюнхенска конференция по въпросите на сигурността. На форума той открои като основни предизвикателства пред международната общност борбата с тероризма, конфликта в Сирия и засиления миграционен натиск и подчерта необходимостта от общи действия не само в рамките на ЕС, но и в ООН, съобщава пресцентърът на президента.

Росен Плевнелиев е категоричен, че вниманието на държавите и международните институции трябва да се фокусира върху ранното идентифициране на кризисни ситуации и върху изработването на механизми за тяхната превенция.

„За съжаление все още сме свидетели на повече дебати и на по-малко устойчиви решения“, отбелязва президентът. Според държавния глава многобройните кризи и конфликти по света отново доказват необходимостта от провеждането на реформа в Съвета за сигурност. „Много важно е да се подобрят механизмите за диалог между постоянните представители на Съвета за сигурност и различните регионални сили, което да позволи бързото вземане на решения, за да не се допуска ескалация на дадена криза. Очевидно е, че легитимни институции като Съвета за сигурност се нуждаят от повече ефективност в своята работа“, коментира президентът Плевнелиев.

Държавният глава отбеляза също така, че полаганите усилия за изработване на обща политика на ЕС по отношение на миграционния натиск от Холандското председателство през първата половина на 2016 г. дават надежди и „крехък оптимизъм“ за постигането на конкретни резултати, пише пресцентърът на държавния глава.

„Много се надявам, че вече всички членове на ЕС са узрели, че се нуждаем от солидарност, за да решим този въпрос“, посочва Росен Плевнелиев. Президентът добавя, че това не отменя отговорността на отделните държави за охрана на външните граници на ЕС и призовава за още по-тясно сътрудничество със съседните на Сирия държави, които понасят основната тежест по приемането на бежанците от конфликтите в Близкия Изток.

Утре държавният глава ще проведе среща и с краля на Йордания Абдула II Бин Ал Хусейн.