През последните пет години войната в Сирия отне живота на повече от 250 000 души, милиони напуснаха, сега там живеят около 18 милиона  – това е равносметката, която публикува Би Би Си.

Какъв е животът на тези, които останаха?

Заплахата за живота в Сирия е реалност, делничен факт. Всеки сириец познава някой, който е загинал, но точната бройка на жертвите може би никога няма да стане известна. Сирийска неправителствена организация се опита да състави списък на убитите, преглеждането на имената в него отнема повече от 19 часа. 

КЪДЕ СА СИРИЙЦИТЕ?

По данни на ООН сега населението наброява 17, 9 млн. при 24,5 млн. в началото на войната. Над 6 млн. са напуснали домовете си и са потърсили по-сигурно място, някои от тях далеч от по-големите градове. Петгодишната война разруши сирийската икономика, цената се изчислява със загуби за 255 млрд. долара. Безработицата от 14 % през 2011 г. е стигнала над 50 %. Близо 70 на сто от населението живее в изключителна бедност, лишено от основни храни и продукти. Войната порази селското стопанство, което беше един от основните отрасли в страната. Правителството субсидираше хлебопроизводството, както и други основни храни, но след като загуби контрола над големи територии, на които се отглежда пшеница, то спря субсидиите и цената на хляба скочи.

Президентът Башар Асад се опита да компенсира с внос на пшеница от Украйна и Русия, което задържа сравнително стабилни цените в контролираните от правителството райони като Дамаск. Цените на храните са инструмент в тази война. Ето пример за това как са нараснали те през последните пет години в различните райони.

ИЗГУБЕНОТО ПОКОЛЕНИЕ НА СИРИЯ

В западния сирийски град Деир ал-Зур цената на хляба е увеличена с 6500 на сто, млякото –  с 20 000, захарта – с 4600. В Източна Гута хлябът е поскъпнал с 3900 на сто, млякото – с 20 000 процента, захарта – с 3400.

За сравнение в контролираните от режима на Асад райони хлябът е скочил "само" с 230 на сто, млякото – с 500, захарта  - 160-370 процента. 

Колкото по-голяма е нуждата от здравна помощ, толкова повече тя намалява. От началото на войната са регистрирани 336 атаки над 240 здравни заведения, при които са убити 697 здравни работници. Бройката на наличния медицински персонал сега е наполовина, 58 процента от здравните заведения функционират частично или са нацяло разрушени.