Един час работа на свободния пазар през последното тримесечие на миналата година е поскъпнал средно с 5,8% спрямо същия период на 2014-а, сочат предварителните данни на Националния статистически институт (НСИ).
Увеличението е най-голямо за фирмите, които предоставят административни и спомагателни дейности - общо 14,3 процента, както и за заетите в областта на строителството и недвижимите имоти - 11 на сто. Любопитно е, че според НСИ заплатите в първия сектор, независимо от високия ръст на годишните разходи за труд, остават едни от най-ниските в края на 2015-а - средно 697 лева. Подобна е и тенденцията в строителството, където средният брутен доход през третото тримесечие на миналата година е бил 742 лева. Най-ниско обаче остава заплащането в хотелството и ресторантьорството, където за месец работа бизнесът плаща не повече от 580 лева.
За сравнение заплатите в компаниите, които се занимават с далекосъобщения, създаване и разпространение на информация и творчески продукти, бележат своеобразен рекорд от 1985 лв. (на фона на среден доход за страната от 915 лв. за последното тримесечие на 2015-а). Тези във фирмите, ангажирани с производство и разпространение на топло- и електроенергия пък, стигат 1570 лв. (независимо че намаляват с 34 лв. спрямо второто тримесечие). Над 1000 лв. са възнагражденията още във финансовите и застрахователни дейности (1517 лв.), добивната промишленост (1360 лв.), професионалните дейности и научните изследвания (1302 лв.).
Най-нисък ръст на разходите за труд е отчетен сред компаниите, заети в областта на транспорта, пощите, управлението на отпадъци, доставката на вода и канализационните услуги - между 2,3 и 2,5 на сто. Заплатите в тези сектори се движат между 766 и 858 лв., като запазват размерите си сравнително постоянни.
Единственият спад в разходите за труд, но твърде символичен, е регистриран в икономическия сектор "Хотелство и ресторантьорство". Бизнесът от бранша е спестил 0,6% от заплати и осигуровки, но все пак е успял да увеличи възнагражденията със скромните 0,1 на сто. Доходите на служителите в бранша са най-ниските на трудовия пазар, но статистиката не отчита сумите, които получават от бакшиши.
По данни на НСИ разходите за заплати се увеличават с 5,9% годишно, а тези за осигуровки и обезщетения - с 5,2 на сто.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни