Финансовият министър Владислав Горанов обясни във времето за парламентарен контрол, че некоректните внушения срещу разследващата компания "Аликс Партнерс", която изготви доклада за източването на КТБ, вредят на инвестиции от Великобритания.

"Преди две седмици имах среща в британското посолство с представители на "Аликс Партнерс Сървисиз ЮК" и "Аликс партнерс", а от мисията питат как да обясним на компанииите, че в България може да се прави бизнес, след толкова много некоректни внушения. Следващият път можем заедно да отидем там на среща", каза Горанов в отговор на въпрос на депутатите Методи Андреев, Петър Славов, Мартин Димитров и Валери Симеонов.

Те поискаха да разберат с кого точно е бил сключен договорът за проследяване на паричните потоци от КТБ, тъй като в различни съобщения от Фонда за гарантиране на влоговете се говорело за две различни компании - "Аликс Партнерс" и  "Аликс Партнерс Сървисиз ЛЛП". Второто дружество е създадено в началото на миналата година като дъщерно на първото, а от януари вече няма връзка с компанията майка.

Въпросът, който от трибуна бе зададен от Методи Андреев от ГЕРБ, видимо раздразни финансовия министър.

"Не ми се иска да мисля, че се опитвате да дискредетирате изводите в доклада за КТБ", каза Горанов.

Той посочи, че "Аликс Партнерс" е компания с огромен опит в проследяването на активи и е успяла да помогне за връщането на милиарди долари при казуси, подобни на фалита на българската банка. И обясни, че договорът е с изцяло дъщерната компания "Аликс Партнерс Сървисиз ЛЛП".

Това не бе единственият въпрос към Горанов по тази тема. Той трябваше да отговаря и на независимия депутат Георги Кадиев за това какво се прави, за да си върне държавата парите от КТБ.

"Колко пари ще се съберат от масата на несъстоятелността на фалиралата КТБ зависи от работата най-вече на българския съд", каза Горанов.

Той обясни, че в момента се водят съдебни производства предимно в България, но имало и такива в чужди юрисдикции.

"Водят си дела по 287 заявления за прихващане, които са на стойност над 303 млн. лв. Предприети са и действия по обезпечаване на вземания", съобщи Горанов.

Кадиев обаче изрази скептицизъм по темата какво точно ще си върне държавата. Той посочи, че се съмнява в качествата на двамата синдици на КТБ, които били "счетоводителка от Троян и адвокат на свободна практика от Варна".

"Съмнявам се, че ще върнат онези 1,675 милиарда лева, които ФГВБ отпусна за изплащането на депозитите. Дори и тези 303 милиона лева да върнат, за които казахте, че се водят дела, също ще е героизъм от тяхна страна", каза независимият депутат.

Той прогнозира, че реално ще бъдат събрани не повече от 5% от масата по несъстоятелността.

"Надявам се съдът да работи с добро темпо и скоро да бъдете опроверган в добър смисъл", отговори финансовият министър.

По настояване на депутатите Корнелия Нинова и Румен Гечев от БСП следващият петък в парламента ще има дебат за финансовата политика на правителството.