Европейската комисия днес публикува "пътна карта" към европейски съюз за сигурност, който би увеличил компетентностите на ЕС в областта на вътрешната сигурност.
Инициативата следва атентатите в Париж на 13 ноември м.г. и в Брюксел на 22 март т.г., в които терористи убиха общо 162 души. Разследването досега показа, че нападателите принадлежат към една и съща мрежа в Белгия и Франция с разклонения в няколко европейски страни. То показа, че обмен на информация и взаимодействие между националните служби за сигурност биха могли да доведат до предотвратяване на атаките.
„Националните органи са отговорни за вътрешната сигурност, но те трябва да са в състояние да си сътрудничат безпроблемно с цел предотвратяване на тероризма и издирване на извършителите. ЕС може и трябва да предвиди подходяща уредба и инструменти за тази цел, но това, което ще донесе качествена промяна, е как държавите членки ги използват", каза първият заместник-председател на Европейската комисия Франс Тимерманс . "Правоприлагащите органи във всички държави членки трябва да мислят на европейско равнище и да действат на европейско равнище, тъй като вътрешната сигурност е споделена отговорност.“
"Вътрешната сигурност на една държава членка представлява вътрешната сигурност на всички държави членки. Разпокъсаността ни прави уязвими. Терористите и престъпниците се възползват в пълна степен от нея, както стана ясно от неотдавнашните атентати в няколко държави членки", каза еврокомисарят по миграцията, вътрешните работи и гражданството Димитрис Аврамопулос. "Трябва да я преодолеем и да превърнем поетите ангажименти в действия, за да постигнем истински Европейски съюз на сигурност.“
Пътната карта съдържа девет мерки, между които проследяването и неутрализирането на т.нар. "чуждестранни бойци"; борба с радикализацията; инкриминиране на престъпления, свързани с терористични дейности, като пътуванията с терористична цел и предоставянето на финансиране, място за живеене, транспорт или материална помощ на терористи; подобряване на обмена на информация; засилване на функциите на Европейския център за борба с тероризма; пресичане на достъпа на терористите до огнестрелни оръжия и взривни вещества.
Част от тези мерки са на различни етапи на законодателния процес в Съвета на министрите или в Европейския парламент, или са предме на преговори между тях.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни