Responsib'ALL Day е денят, в който в съответствие с амбицията си да направи служителите си посланици на своя социален ангажимент, от 2011 г. насам Групата „Перно Рикар“ организира специално ежегодно събитие, посветено на каузите, по които работи. По време на този ден 18 500 служителите от всички филиали по света изоставят обичайните си работни задължения и посвещават усилията си на промотирането на отговорна консумация на алкохол.
През 2016 г. компанията реши да постави фокуса в този ден върху облагородяването на важни за местните общности зони за забавление, отдих или обмен на идеи чрез глобалната инициатива, случила се във всички 85 филиала по света на 2 юни – Sharing Conviviality.
Заедно със студенти по архитектура от архитектурната работилница на Студио „Прожектиране“ и студенти по ландшафтна архитектура от Лесотехническия университет служители на компанията обновиха специално избрана зона в района на езерото Панчарево. Почистени бяха отпадъците и излишната растителност, бяха засадени нови дървесни видове, а брегът беше укрепен. Създадени бяха и зони за отдих с пейки и маси за пикник.
„За студентите е много ценно да виждат своите проекти осъществени на практика. Така научават дали работата им е полезна за обществото чрез ценната обратна връзка, която получават“ , сподели арх. Николай Давидков, един от основателите на Студио „Прожектиране“.
Дело на студентите са архитектурният проект за намесата и фитосанитарната оценка на зоната.
Като продължение на инициативата беше организирана конференцията “Sharing Conviviality - ГРАДЪТ”, посветена на градската среда и усилията в посока на нейното устойчиво развитие. По време на събитието бяха представи успешни проекти и практики, плод на сътрудничество между неправителствени организации, работещи в сферата на градската среда и бизнеса.
Конференцията откриха Мирослава Симова – управител на „Перно Рикар България“ и Весела Вълчева МакГий – председател на Български Съвет за устойчиво развитие.
„В „Перно Рикар“ вярваме, че всички са отговорни, трябва да са и искаме да дадем пример като лично участваме в изграждането на един по-устойчив свят чрез отговорност и Conviviality“, сподели Мирослава Симова в своето обръщение към гостите на събитието.
В дневния ред на конференцията последва представяне на контейнерна архитектура и съвременен дизайн – тематична презентация, посветена на тенденциите в употребата на контейнери за жилищни площи. Арх. Румен Първанов от ADA DESIGN показа на гостите авангардни проекти, в които контейнерите се превръщат в жилищни сгради, домове за сираци и хора в неравностойно положение, центрове за настаняване от семеен тип, училища, хотели, заведения.
Студио „Прожектиране“ от Университет по строителство, архитектура и геодезия представи своята дейност и станалите популярни архитектурни намеси, дело на преподаватели и студенти. Арх. Николай Давидков сподели и идеята за създаване на „Спешна архитектурна помощ“ на София – инициатива за своеобразна архитектурна акупунктура, която да даде поле за изява на бъдещите поколения архитекти в сътрудничество със социално отговорни бизнеси и в полза на местните общности.
Сдружение „Трансформатори“ демонстрираха своята успешна „Работилница за намеси“, с която активно отговарят на нуждите на градската среда чрез ангажиране на общността и развитието на таланти за раждането на нови идеи за облагородяване на средата, в която всички ние живеем.
Сред представените проекти бяха и актуален проект за градска мобилност, изразен в един от най-успешните български Start-up проекти – мобилното приложение “Tickey”, което позволява лесно и удобно закупуване на билет за градски транспорт с помощта на мобилният ви телефон. Проектът предстои да бъде реализиран в редица европейски столици, сред които разбира се и София.
Конференцията завърши с представянето на един от най-успешните проекти за облагородяване на София, успешно реализирани през последните години – парк „Възраждане“. Възложен от Столична община с инвеститор „Софийски имоти“ ЕАД реализацията на парк „Възраждане“ представя изцяло нов бизнес модел за изграждане на публична инфраструктура, в който общински търговски дружества изграждат обществена среда посредством собствено и привлечено финансиране.
Представена беше и идеята на „Перно Рикар България“ за създаването на специализирано онлайн пространство за споделяне на проблеми, свързани с градската среда и тяхното непосредствено разрешаване чрез архитектурни намеси, осъществени чрез активната колаборация между творчески организации, държавни институции и бизнеса.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни