
Британците подкрепят с малка преднинаоставането на страната в Европейския съюз. Това показва ново проучване на общественото мнение, разпространено преди референдума във Великобритания на 23 юни, предаде Ройтерс, цитирана от радио "Дарик".
44% от участниците в допитването на института "Опиниум", проведено по поръчка на излизащия в неделя британски седмичник "Обзървър", се обявяват за оставане на страната в Европейския съюз. 42% се обявяват против. 13% от анкетираните не са решили как ще гласуват на референдума.
Резултатите от това проучване влизат в контраст с тези от друго, публикувано вчера във в. "Индипендънт". Според този сондаж, проведен от института ORB, привържениците на Брекзита имат 10% преднина - 55 срещу 45 на сто.
55% ОТ БРИТАНЦИТЕ ИСКАТ ДА НАПУСНАТ ЕС
Междувременно премиерът Дейвид Камерън коментира пред "Обзървър", че пенсиите и разходите за Националната система за здравеопазване във Великобритания могат да пострадат, ако британците гласуват за излизане от Европейския съюз в предстоящия референдум.
Той очевидно търси подкрепа сред онези гласоподаватели, които са настроени най-силно в подкрепа на Брекзит, т.е. на напускане на ЕС, отбелязва агенцията. Възрастните хора са сред най-евроскептичните избиратели в страната, сочат допитванията, а също са и най-активните, които има най-голяма вероятност да гласуват.
По-малко от две седмици преди референдума премиерът предупреди, че ежегодните увеличения на пенсиите, безплатните телевизионни такси и карти за градски транспорт могат да бъдат отменени, за да се запълни дупката в публичните финанси, която би се отворила в случай на "развод" с Евросъюза.
В дебатите около бъдещето на Великобритания в Европейския съюз се включи и външният министър на Швеция Маргот Валстрьом. Според нея излизането на Великобритания може да доведе до разпадането на Съюза, посочва ТАСС.
Пред британската радио-телевизионна корпорация Би Би Си Валстрьом коментира, че победа на евроскептиците на предстоящия референдум за британското членство в ЕС може да провокира "ефекта на доминото". Според нея, ако Великобритания реши да остане в ЕС, това също ще окаже влияние върху останалите страни членки. Възможно е и други от тях да поискат да получат особени условия за членство, като британците, отбеляза Валстрьом.
"Франс прес" обаче публикува позиция, че ЕС ще бъде отслабен драматично при Брекзит.
Напускането на Великобритания ще лиши Европейския съюз от държава с ядрен потенциал и ще бъде „катастрофално“ за присъствието на блока на световната сцена, пише агенцията.
Едва ли може моментът да е по-лош, от една страна са трудностите на ЕС с най-голямата миграционна криза от края на Втората световна война, а от друга е нарастващата опасност пред континента от тероризъм, подхранван от конфликта в Близкия Изток.
АФП цитира анализатори, според които при напускане на Великобритания това ще бъде използвано от Русия, чиито отношения с ЕС пострадаха лошо от конфликта в Украйна.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни