Турският бизнесмен Джавит Чаглар (72 г.) е посредникът, помогнал за сдобряването между Реджеп Ердоган и Владимир Путин, разкри в. "Хюриет".
Той е водил преговорите между двете страни след свалянето на руския бомбардировач "Су-24" от турски изтребители на 24 ноември 2015 г. Те завършиха с вчерашната среща между лидерите на двете страни в Санкт Петербург.
Ердоган дълго време търсил канал за преговори с Путин. Руският лидер така и не отговорил на молбите му не само за среща, но и за телефонен разговор.
През април 2016 г. началникът на Генщаба на Турската армия ген. Хулуси Акар съобщил на Ердоган, че е намерил търсения канал. Висшият военен разказал на президента за Чаглар, който върти бизнес с текстил в автономната руска република Дагестан, благодарение на старото приятелство на бизнесмена с дагестанския президент Рамазан Абдулатипов. То датира от 90-те г. на ХХ век, когато Чаглар бил държавен министър, отговарящ за държавните банки, в кабинета на премиера Сюлейман Демирел.
Абдулатипов пък е близък приятел с Юрий Ушаков - външнополитически съветник на Путин.
Ердоган, Акар и Чаглар се срещнали на 30 април в Истанбул. Тогава президентът дал зелена светлина за преговори с Москва. От този момент нататък неговият прессекретар Ибрахим Калън започнал да работи върху писмо от Ердоган до Путин. Чаглар и Абдулатипов поддържали постоянен контакт помежду си. С тяхна помощ писмото било редактирано няколко пъти.
Важна роля в преговорите изиграло и ръководството на Казахстан, пише "Хюриет". На 22 юни Жансеит Туймебаев - посланикът на бившата съветска република в Анкара, пратил спешно послание до Ибрахим Калън. По същото време казахстанският президент Нурсултан Назарбаев се срещнал с Путин в Санкт Петербург и го уведомил, че Ердоган е готов да изпрати писмо, ако руският лидер е готов да го приеме. Турският президент обаче не бил склонен да поднася извинения и да говори за компенсации за сваления самолет в писмото си.
На другия ден посланик Туймебаев отново се обадил на Калън. Тогава станало ясно, че Назарбаев пак ще се срещне с Путин - този път в Ташкент. И точно тогава с помощта на преводач Ибрахим Калън намерил подходящата дума за писмото на Ердоган до руския му колега. Думата била "извинявайте" (на руски език "извините". Тя е по-силна от английската sorry ("съжалявам"), но е по-слаба от apology ("извинение").
Така Ердоган подписал посланието, а Калън и Джавит Чаглар спешно отпътували със самолет за Ташкент. По време на полета екипажът трябвало да иска извънредни разрешения за навлизане във въздушните пространства на Грузия, Азербайджан, Туркменистан и Узбекистан.
По обяд емисарите на турския президент пристигнали в Ташкент и връчили писмото на Назарбаев. Той им поискал копие на руски език. Юрий Ушаков предал посланието на Путин. Руският лидер одобрил съдържанието на писмото, макар да отбелязал, че избраната от турската страна дума е малко по-близка до позицията на Анкара, отколкото до тази на Москва.
Калън и Ушаков постигнали съгласие Русия да направи официално изявление за писмото на Ердоган на 27 юни. Кремъл изпълнил обещанието си. Оттогава руско-турските отношения започнаха постепенно да се възстановяват.
Кулминация бе вчерашното посещение на Ердоган в Русия. То бе първото му задгранично пътуване след неуспешния опит за преврат на 15 юли.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни