Учени са постигнали нов рекорд на плазмено налягане - ключово за извличане на енергия от термоядрен синтез - което означава, че източник на чиста и устойчива енергия е по-близо от всякога.
Новият рекорд е 2,05 атмосфери - 15% над предишния от 1,77. И двата са постигнати в специалният реактор Alcator C-Mod в Масачузетският технологичен институт.
Макар евтиният домашен реактор да е още далеч в бъдещето, повече налягане означава ускорени реакции в реактора и са знак, че се доближаваме до реактор, който да бъде технологично и икономически жизнеспособен. Предимствата пред обичайната ядрена енергия е, че няма радиация или шанс за авария от типа на Чернобил.
Новият рекорд подсказва на учените и коя е следващата стъпка. Той показва, че методът за синтез със силно магнитно поле засега е най-ефективният.
За да постигнат това налягане, реакторът се загрява до 35 милиона градуса по Целзий - над два пъти повече от температурата в ядрото на Слънцето. Това не е случайно - същите процеси протичат във всички звезди от този тип. Експериментът е продължил 2 секунди, в които е имало 300 трилиона термоядрени реакции.
Тези три променливи - температура, налягане и време - в момента работят компромисно. Например, Alcator C-Mod достига най-високо налягане, но други реактори са по-горещи или държат по-дълго.
Но налягането е най-важно за това колко енергия се произвежда - според специалистите от MIT, това е "две трети от предизвикателството" на термоядрения синтез.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни