
"В немския език са забранили думата “хайл”, у нас да забраним “Кой”...
Така министърът на финансите Владислав Горанов реагира в ефира на Нова тв по темата с приватизацията на Дипломатическия клуб "Бояна" и въобще приватизационните сделки по време на прехода. Става дума за имота на АДИС, който беше продаден на група неизвестни младежи от Стара Загора за 8,5 млн. лв. НАП започна проверка на произхода на парите и се оказа, че те да дадени на млажедите на заем. Кой е отпуснал заема до момента не е ясно.
Според финансовия министър обаче не е толкова важно кой е купил апетитния имот, а дали цената, на която е продаден, е адекватна.
"За много приватизационни сделки по време на прехода е ясно кой е купувачът, но има сделки на пренебрежимо ниски цени", обясни Горанов и даде пример с приватизацията на авиокомпания "Балкан". И добави по темата:
"За мен като министър на финансите при такива сделки са важни две неща – първо, каква е цената и второ – дали върху средствата, с които е осъществена, са платени данъци".
По думите на министъра скоро ще са ясни отговорите, които го интересуват, тъй като тече проверка на НАП. Въпросите, свързани с произход на пари и съмнения за прането им Горанов пренасочи към председателя на ДАНС, защото това било в неговите правомощия.
Миналата седмица в писмен парламентарен въпрос от депутатите Мартин Димитров и Петър Славов от Гражданския съвет на РБ Горанов заяви, че фирмата, която е дала заема на младежите за покупката на Дипломатическия клуб "Бояна" е ясна, текат проверки на данъчните, но самото име не бе съобщено.
Финансовият министър коментира параметрите на новия бюджет 2017-а и го обяви за изпълним. Той обясни ръста на парите за отбрана с приетите от Народното събрание програми за модернизация на армията и ангажиментите на страната ни като член на НАТО поне 2% от БВП да отиват за въоръжените сили. Този процент при нас още не е факт, но има анжажимент да бъде достигнат в следващите години.
По темата с протестите на учените от БАН.
"Аз не приемам срещу мен или срещу вас да се изправи някой и да каже: Аз съм професор или старши научен сътрудник и трябва да получавам еди колко си", заяви Горанов и обясни, че за наука има достатъчно пари и но евпопейски програми, и в Министерството на образованието.
По думите му не трябва да се финансират административни структури, а научни проекти, които са полезни и имат връзка с обществените нужди и нуждите на бизнеса.
Губи ми се връзкака между фундаменталната наука и бизнеса. Науката трябва да не е самоцелна, а да е свързана с бизнеса така, че той да има интерес да финансира в нея, добави министърът.
По думите му има много институти в БАН, за които никой не е чувал. Горанов нямал нищо против да се финансират добри проекти, извънредно, с целеви средства, както е ставало неведнъж. Той обаче заяви, че както се говори, че нямало пари за наута, така за 2016 г. във Фонд "Научни изследвания" ще има икономия. Министърът нямал нищо против българските учени, напротив, но винаги ги бил съветвал да направят връзка между науката и това, което се търси, за да може то да бъде продаваемо.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни