ВЕСЕЛИН ЖЕЛЕВ
БРЮКСЕЛ - Русия и Украйна се приближиха днес до сделка по цената и условията на доставка на газ, по които преговорите трябва да продължат в понеделник. Москва е съгласна да отложи до понеделник крайния срок за погасяване на украинския газов дълг и евентуалното затваряне на кранчето, ако това не стане.
След два дни преговори в Брюксел Русия се съгласи да свали цената на 1000 кубически метра газ на $ 385 от $ 485 и да се задължи правно, че намалението ще важи за твърдо установени период от време от най-малко 15 месеца и фиксирани количества, съобщи еврокомисарят по енергетиката Гюнтер Йотингер. Той посредничи във вече пет кръга преговори между руския министър на енергетиката Александр Новак и украинския му колега Юрий Продан.
Украйна все още възразява, че намалението не е достатъчно и предложената от руснаците цена не е пазарна. Йотингер посочи, че страните са се съгласили да преговарят в диапазона от $ 286 до $ 485 за 1000 кубически метра. Те имат 48 часа, за да стигнат до споразумение.
Киев иска също юридически гаранции, че руското правителство няма да оттегли решението си да намали цената.
Русия настоява до понеделник Украйна да плати $ 1,45 млрд. задължения за ноември и декември 2013 г. и до 26 юни - $ 1,83 млрд., дължими за април и май тази година, каза Новак. В противен случай Москва заплашва да въведе режим, при който ще доставя на Украйна само предплатен газ. При сегашната задлъжнялост на последната това би означавало спиране на доставките.
Според Новак Украйна признава цитирания дълг. По думите му той е изчислен по цени, действали преди увеличението на цената на 1000 кубика газ на $ 485 от $ 268, което Русия въведе едностранно на 1 април тази година. Посочвайки, че то е в нарушение на съществуващите договори, Украйна престана да плаща. Тя посочва и че Русия незаконно е заграбила нейни активи с анексията на Крим.
Ако сделката стане, Украйна ще има време да зареди газохранилищата си, от които сега е пълна само една пета. В това състояние те не могат да осигурят достатъчно налягане в системата, за да бъде възможен транзитът към Европа при по-високото потребление през зимата. ЕС се нае да посредничи в преговорите, за да предотврати нова газова криза, сред най-засегнатите от която би била и България.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни