Парламентарната група на "Продължаваме промяната-Демократична България" ще внесе предложение между първото и второто четене на проекта за удължаване на бюджета, с което да се ограничи правителството в това за какво и какви суми може да харчи със свое решение или постановление. Това съобщава "Дневник".

Както е известно, след като внесе бюджет с меко казано странни параметри, като нереалистичните 20 милиарда приходи например, служебното правителство на Димитър Главчев навръх Нова година внесе още един закон - специален закон, който да замести бюджетния, но да уреди приходите и разходите на държавата до март, когато редовен бюджет все пак се очаква да бъде приет в парламента. Вчера депутатите решиха да гледат специалния закон, като го приеха на първо четене.

На този фон, както Клуб Z писа, коледно правителството раздаде със свои постановления милиони левове. Практиката не е от сега. Може да се каже, че дори е традиция.

Бившият министър на финансите и съпредседател на ПП Асен Василев обяви днес, че обединението ще внесе между двете четения на закона за приходите и разходите текстове, да се продължат някои харчове, обезпечени през 2024 г., но непредвидени сега. Той даде за пример, че това са средствата за инвитро процедурите, средствата, свързани със скрининг за заболявания на детското здраве и репродуктивното здраве при жените, средства за културата, науката и др. Част от тези средства кабинетът "Главчев" взе от гореизброенитте сектори и политики, за да ги даде на зърнопроизводителите, което предизвика протест.

В удължителния закон се продължава действието на параграф трети от Закона за държавния бюджет, който урежда компенсацията за небитовите потребители, таванът на цената на електроенергията, която те плащат, както и реда и начина за събирането на тези средства, каза още Василев, цитиран от БТА. Независимо дали има правителство, а особено пък ако няма правителство, държавата със сигурност трябва да има бюджет, заяви още депутатът.

"Опитваме се да коригираме удължителния закон и да подготвим следващия редовен бюджет за 2025 г. да бъде по политики, така че от самото начало да се знае за какво се дават парите, а не да се върнем на ситуацията, в която преди няколко години имаше едни огромни средства, които се разпределяха и разбирахме за това впоследствие къде са отишли", коментира днес и бившия премиер Николай Денков.

А другият съпредседател на ПП Кирил Петков направи политически коментар - че бюджетът е заложник на разговорите за правителство. Както и промените в Закона за съдебната власт.

"Недопустимо е правосъдието и бюджетът на България да бъдат заложници на политическите игри на ГЕРБ. Все едно правосъдието на България трябва да зависи от някакви преговорни процеси. Не - правосъдието е нужно на всички българи днес, независимо от преговорните процеси. Не може и бюджетът да не бъде разглеждан в комисия, защото някакви преговори с ГЕРБ не се случвали по начина, по който те искали", заяви Петков.