
Путин не иска да направи Америка отново велика.
Това пишат до новоизбрания президент на САЩ 17 политици от Източна Европа. Сред авторите на писмото е и българският президент Росен Плевнелиев. Почти всички автори са от бивши комунистически държави.
Писмото е публикувано във в. „Вашингтон пост“. Заглавието е взето от девиза на предизборната кампания на Тръмп - „Да направим Америка отново велика“.
Ето и цялото писмо до Тръмп (вижте оригинала ТУК):
Уважаеми новоизбран президент Тръмп,
Ние - хора, вземащи решения, и публични фигури от цяла Европа, приветстваме вашето избиране за 45-и президент на Америка. Нямаме търпение да работим с вашата администрация, за да укрепим нашия мощен трансатлантически съюз, като защитим съвместно нашия начин на живот във време на голяма опасност.
Продължаващите усилия на Русия за дестабилизиране на Украйна и незаконното анексиране на Крим заплашват мира, предсказуемостта и сигурността, която американците и европейците създадоха заедно след нашата победа в Студената война. Обезпокоени сме, че перспективата от нова голяма сделка с Русия ще застраши това историческо постижение.
Би било огромна грешка да бъдат вдигнати настоящите санкции срещу Русия или да бъде прието разделението и поробването на Украйна. Това ще деморализира тези, които искат евроатлантическа ориентация за страната си. То също така ще дестабилизира икономическия нашия източен регион и ще даде сила на екстремистки, олигархични и антизападни елементи там.
Ще има още по-големи щети. Вторичните трусове от такава сделка ще разклатят доверието между Америка и съюзниците й в Европа и навсякъде другаде. Основаният на правила международен ред, от който западната сигурност зависеше в продължение на десетилетия, ще отслабне. Съюзите, които са истинският източник на американското величие, ще бъдат разядени. Страните, които платиха с кръв, богатства и политически капитал подкрепата на трансатлантическата сигурност, ще се чудят дали Америка вече не е надежден приятел.
Не се съмнявайте - Путин не е съюзник на Америка. Нито е надежден международен партньор. И двамата ваши предшественици се опитаха по свои пътища да се споразумеят с руското ръководство в духа на доверието и приятелството. Голяма грешка - Путин се възползва от техните добри намерения.
При Путин милитаризмът, войните, заплахите, нарушените договори от страна на Русия превърнаха Европа в по-опасно място. Путин не иска американско величие. Като ваши съюзници ние го искаме. Преди, когато Америка ни призоваваше, ние идвахме на помощ. Бяхме с вас в Ирак. Бяхме с вас в Афганистан. поемахме рискове заедно. Жертвахме заедно синовете и дъщерите ни. Заедно в единен фронт браним нашата обща трансатлантическа сигурност. Това прави нашия съюз силен. Когато САЩ са силни, всички заедно сме по-силни.
Сделка с Путин няма да донесе мир. Обратно - тя ще направи войната по-вероятна. Путин смята отстъпките за признак на слабост. Той ще бъде окуражен да постави на изпитание американската надеждност по фронтовите държави, съюзници в НАТО - Естония, Латвия, Литва и Полша. Той може да използва не само военната заплаха, но и кибератаки, енергиен и икономически натиск, шпионаж, психологическа война, дезинформация и целенасочено подкупване. Като съседи на Русия ние познаваме тези похвати. Противопоставянето на тях изисква по-голяма сила, солидарност и решимост на Запада, а не повече сговорчивост.
Като ваши съюзници, обвързани с договор, призоваваме американците в новата администрация на САЩ и Конгреса да бъдат твърди в защитата на общите ни цели и интереси - мир, атлантическа сила и свобода. Обединени, ние сме повече от една вещ за болната руска клептокрация. Разделени, каквито ясно видяхме, че сме през последните години, сме заплашени. В продължение на десетилетия нашият обединен съюз бе бастион на европейската сигурност. Призоваваме нашите американски приятели да засилят, а не да отслабват нашите трансатлантически връзки. Украйна има нужда от подкрепа. Държавите на фронтовата линия се нуждаят от постоянството и решителността ни. И най-вече, Русия трябва да види, че когато сме атакувани, ставаме по-силни, а не по-слаби.
Искрено ваши,
Траян Бъсеску - бивш президент на Румъния
Павел Ковал - евродепутат от Полша
Карл Билд - политик и дипломат от Швеция, бивш премиер и външен министър
Януш Онишкевич - бивш военен министър на Полша
Микулаш Дзуринда - бивш премиер на Словакия
Росен Плевнелиев - президент на България
Матяш Йорши - политик от Унгария, бивш депутат в ПАСЕ
Карел Шварценберг - бивш външен министър на Чехия
Юлиан Фота - политолог от Румъния
Радослав Шикорски - бивш военен министър на Полша
Ищван Дярмати - политолог от Унгария
Петрас Вайтиекунас - бивш външен министър на Литва
Тоомас Хендрик Илвес - бивш президент на Естония
Вайра Вике-Фрайберга - бивша президентка на Латвия
Раса Юкневичиене - бивша военна министърка на Литва
Александър Вондра - бивш външен и военен министър на Чехия
Оярс Ерикс Калнинш - бивш външен министър на Латвия
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни