ГЕРБ има незначителна преднина пред БСП, в парламента влизат пет партии, а една е съвсем близо до бариерата от 4%. Това показва най-новото проучване на "Алфа Рисърч", проведено в периода 16-23 февруари.
Според данните ако изборите бяха днес, ГЕРБ щеще получи 31,5% от гласовете на хората, твърдо решили кого ще подкрепят, а БСП - 29.6%. "Обединениете патриоти" вземат 10,8%, ДПС 6,8%, а "Воля" 5,7%. Реформаторският блок също е близо до влизане в парламента с 3,9%.
Директорът на "Алфа рисърч" Боряна Димитрова обясни, че акцентът на предизборните обещания се измества към социалната сфера - образование, здравеопазване и доходи. Според нея БСП, която първа е лансирала обещания в тази посока, бележи пробив и печели симпатизанти. ГЕРБ обаче си възвръщат позициите в по-големите градове.
Димитрова изтъкна, че коалициите "АБВ - Движение 21", "Да, България" и "Нова Република" могат да поднесат изненади. Към момента "АБВ - Движение 21" има 2,9%, "Да, България" - 2,6%, а "Нова република - 1,5%.
С голямо значение за крайния резултат ще бъдат и тенденциите сред по-малките десни и леви формации. Нарастващата поляризация между ГЕРБ и БСП може да фокусира вниманието върху двете основни партии, което би затруднило останалите по пътя им към парламента. Същевременно обаче, прекомерната агресивност, взаимни обвинения и компромати между ГЕРБ и БСП могат да стимулират повече хора да се обърнат към по-малките партии. Въпросът с броя на формациите, които ще намерят място в парламента ще се реши в хода на кампанията, когато 25 на сто от избирателите заявяват, че ще вземат окончателното си решение, коментират от "Алфа рисърч".
Единствената по-различима алтернатива вляво – коалицията „АБВ – Движение 21” влиза в кампанията с подкрепата на 2.9% от решилите да гласуват. Нейният шанс за постигане на по-добър резултат са самоопределящите се като ляво-центристки избиратели, които БСП не успява да мобилизира зад себе си. С подчертана антистатукво нагласа, тези избиратели припознават като възможности за гласуване коалиция „АБВ – Движение 21” или възможността да отбележат опцията „Не подкрепям никого”.
Близо една четвърт от анкетираните не са решили за кого ще гласуват, показва още проучването, докато 53% от избирателите вече са определили своите предпочитания.
Седмица преди Конституционният съд да отмени санкциите за негласувалите, готовността за участие в предсрочните парламентарни избори е сравнително висока – 66% от реално пребиваващите в страната избиратели. Ако въпреки решението на КС тенденцията се запази, може да се очаква на 26 март до урните да отидат около 3,7 млн. гласоподаватели (активност, която би била по-ниска от тази в първия тур на президентските избори от 2016 г., когато гласуваха 3,9 млн. души).
Рейтингът на Радев, Герджиков и служебното правителство
Месец след встъпването си в длъжност, президентът Румен Радев продължава да се ползва с високо одобрение от 55%.
Действията на назначеното от него служебно правителство обаче се посрещат от обществото със значително по-слаб ентусиазъм.
55% от пълнолетните българи не изразяват конкретно мнение за работата на служебния кабинет, а останалите са по-скоро поляризирани – 26% положителни срещу 19% отрицателни оценки.
Проведено по-рано проучване за предаването „Референдум” на БНТ също отчете поляризирано отношение към начина, по който служебния кабинет извършва кадровите промени във властта (53% одобрение срещу 42% неодобрение) и ревизията на дейността на кабинета „Борисов 2” (56% одобрение срещу 40% неодобрение), коментират от "Алфа рисърч".
За разлика от правителството, служебният премиер Огнян Герджиков се ползва с по-високо лично доверие от 33% срещу 20% недоверие.
Изследването на "Алфа рисърч" е проведено в периода 16-23 февруари, обхванало е 1024 пълнолетни граждани, които са анкетирани по домовете им. То е реализирано със собствени средства по инициатива на "Алфа рисърч".
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни