Руският президент Владимир Путин отлага традиционната си "пряка линия" с народа заради протестите срещу корупцията, твърдят пред в. "Комерсант" източници, близки до Кремъл.

За отлагането съобщи още на 30 март говорителят на държавния глава Дмитрий Песков. Той обаче се оправда с претоварения график на Путин.

Директорът на "Левада-център" Лев Гудков обаче е убеден, че Путин не би искал да говори за масовите протести, разтърсили Русия две недели поред - на 26 март и на 2 април. Първия път само в Москва бяха арестувани над 1000 души. Вчера нещата се ограничиха с малко над 40.

 
"Пряката линия" трябваше да се състои този месец. Според източниците на "Комерсант" тя ще бъде или на 1, или 12 юни. Тогава са съответно Денят за защита на децата и Денят на Русия. Властите предпочитат да провеждат такива мероприятия навръх или близо до празници, които според тях обединяват руснаците. През миналата година например общуването на Путин с народа бе на 14 април - два дни след тачения от огромното мнозинство руснаци Ден на космонавтиката.

"Темата за корупцията е много взривоопасна. Това хвърля сянка не толкова върху Дмитрий Медведев, колкото върху самия Путин. Това не е само разследването на Алексей Навални. Филмът последва вече растящите отдолу негативни настроения. По мои изчисления, които в действителност са посмалени, само през последните две години са се появили 750-800 съобщения за корупционни скандали", заяви Гудков.

Социологът Игор Айдман също е на мнение, че Кремъл не иска в ефир да "пробият" въпроси за корупцията и протестите. Той дори прави мрачна прогноза в блога си:

"Путин може по отработената през 2014 г. технология да се опита да смени дневния ред - да отвлече вниманието на хората от протестното движение с помощта на нова външнополитическа авантюра. Това е най-голямата заплаха на деня."

Причина за протестите бяха огласени на 2 март разследване и филм на Фонда за борба с корупцията (ФБК), оглавяван от опозиционера Алексей Навални. В тях се твърди, че премиерът Дмитрий Медведев получил подкупи в размер над 1 милиард евро и се сдобил с несметни богатства.

Самият Навални бе задържан на 26 март и осъден на 15 денонощия административен арест и глоба в размер на 20 000 рубли (323 евро).

Досега Путин е имал 14 "преки линии", в които отговаря на въпроси на руснаците. До 2011 г. включително те се състояха през есента или зимата, като най-често това се е случвало през декември.

От 2013 г. "пряката линия" е през април.

Тази година това събитие моге да се превърне в отправна точка на кандидатпрезидентската кампания, заявява пред Комерсант" политологът Константин Калачов. Догодина са изборите за държавен глава. Путин още не е обявил кандидатурата си, но според мнозина това е само въпрос на време.