Китайският президент Си Цзинпин обеща 124 милиарда долара за своя амбициозен план за новия Път на коприната, предаде Ройтерс.
Той заяви, че всеки е добре дошъл да се присъедини към "пътя на мира и напредъка на света".
Това стана на започналия днес в Пекин форум "Един пояс, един път". Инициативата бе огласена от Си още през 2013 г. Целта му е да бъдат разширени връзките между Азия, Африка, Европа и други части на света с помощта на инфраструктурни инвестиции за милиарди долари.
"Трябва да изградим открита платформа за сътрудничество и да поддържаме и засилваме отворена световна икономика", каза Си Цзинпин при откриването на форума.
Срещата ще завърши утре. В нея участват 29 държави от целия свят.
Инициативата „Един пояс, един път“ представлява стратегия за развитие чрез създаване на мрежа от международни търговски и инфраструктурни партньорства. Тя си поставя амбициозната задача да трансформира политическата и икономическата среда в Евразия през следващите десетилетия.
Някои западни дипломати смятат форума и инициативата като опит за налагане на глобално влияние от страна на Китай, отбелязва Ройтерс. Пекин отхвърля критиките и изтъква, че идеята е отворена за всички и че тя е печеливша.
Във форума участват най-близките партньори на Китай. Сред тях са президентите Владимир Путин на Русия и Нурсултан Назабраев на Казахстан, както и пакистанският премиер Наваз Шариф.
Там са и някои европейски лидери - премиерите Мариано Рахой на Испания, Паоло Джентилони на Италия, Алексис Ципрас на Гърция, Виктор Орбан на Унгария, президентът Милош Земан на Чехия и други.
В Пекин е и генералният секретар на ООН Антониу Гутереш.
Путин: Да участва и ЕС
Руският президент Владимир Путин призова от Пекин за зъсдаването на голямо евразийско партньорство и отказ от войнствената реторика, предаде Нюз.Ру.
Той произнесе реч на срещата "Един пояс, един път"
"Евразийският континент е родина на велики цивилизации, които са съжителствали през вековете с различни култури и традиции и са търгували. Този исторически опит на сътрудничеството и човешкото взаимно разбиране е важен за нас и през XXI век, когато светът се сблъсква със сриозни проблеми и предизвикателства. Много предишни модели и фактори на икономическото развитие на практика са изчерпани", каза Путин.
Той смята, че в това сътрудничество трябва да участва и ЕС. Тогава то щяло да стане наистина "хармонично, балансирано и всеобхватно" и за първи път в историята щяло да създаде единно пространство за сътрудничество от Атлантическия до Тихия океан.
Путин и Си Цзинпин имаха двустранна среща, която говорителят на Кремъл Дмитрий Песков лаконично коментира като успешна.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни