Строежът на бентове нанася непоправими щети на Амазонския басейн, предупреждават учени.
По поречието на река Амазонка вече има 140 бента, които са в строеж или вече функционират, а се планира построяването на още 428, предава Би Би Си.
Учени предупреждават, че водноелектрическите централи могат да навредят на екосистемата и да изложат хиляди уникални видове на риск.
Един от авторите на проучването, публикувано в списание "Нейчър", проф. Едгардо Латрубесе коментира:
"Светът ще загуби зоната с най-богато биоразнообразие на планетата."
Амазония обхваща повече от 6,1 милиона квадратни километра и е една от най-големите и сложни речни системи на Земята.
В последните десетилетия басейнът на Амазонка са превръща в ключов за хидроенергетиката.
Изследването на учените, публикувано в списание "Нейчър", обаче твърди, че производството на електричество по поречието на най-пълноводната река може да доведе до сериозни проблеми.
Изследователите, провели проучването, са най-силно притеснени от препречването на пътищата на движение на естествените седименти от бентовете.
Седиментите са жизненоважен хранителен източник за фауната в басейна на Амазонка. Те са важни също за формирането на речното корито.
"Реката функционира като екосистема чрез седиментите, чрез тяхното движение, те възстановяват сушата и обновяват екосистемите", казва професор Латрубесе.
Изследователят коментира, че за всеки бент се провеждат отделни проучвания и се оценява въздействието му върху околните региони. Той обаче смята, че трябва да се възприеме по-широк подход за цяла Амазония:
"Проблемът е, че никой не оценява цялостната ситуация: верижният ефект на бентовете върху цялата екосистема."
Притоците на Амазонка Мадейра, Маранон и Укаяли са определени за водоизточници от критична важност. Те са дом на много уникални видове и учените смятат, че те ще бъдат унищожени дори ако само част от планираните бентове бъдат построени.
"Всички тези реки са дом на огромно разнообразие и много ендемити. Хиляди видове ще бъдат засегнати, някои може дори да изчезнат."
Изследователите предупреждават, че нанесените щети са непоправими и трябва внимателно да се оценят всички рискове преди да бъде дадено разрешение за построяване на следващи бентове.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни