Международна група учени от САЩ и Германия откри свръхмасивна черна дупка, намираща се на разстояние 13 милиарда светлинни години от Земята. Тя се е образувала около 690 милиона години след Големия взрив, по време на епохата на рейонизация, когато се появяват квазарите и първите звезди. Толкова голям обект, характерен за съвременната Вселена, не е типичен за ранните времена, когато масивните тела едва са започвали да се формират, отбелязва списание „Сайънс“.
Масата на новооткритата черна дупка е равна на 800 милиона звезди като Слънцето. Тя е в състава на квазар (активно ядро на първични галактики), наречен J1342 + 0928, който бе открит при анализ на данни, получени от обсерваторията Серо-Тололо в Чили (където се намират едни от най-мощните телескопи в света). Тъй като светлината от древни обекти се смесва в инфрачервената област на спектъра, учените са се възползвали и от данни на инфрачервения космически телескоп на NASA Wide-Field Infrared Survey Explorer.
Учените предполагат, че формирането на толкова масивен обект е станало възможно, защото той е бил разположен в по-плътен регион на Вселената. Черната дупка бързо е увеличила размерите си, поглъщайки веществото около себе си, но по-късно растежът ѝ се е забавил. Превърнала се в типична свръхмасивна черна дупка, разположена в центъра на елиптична галактика.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни