Всеки ден си има тема, към която е насочено медийното внимание и за утрешния 28 декември това ще е дали Министерският съвет ще разглежда въпроси, свързани с Националния парк Пирин и концесията за ски съоръженията в него.
Как се стигна дотук
Община Банско предложи през 2013 година изменение в плана за управление на националния парк, разрешаващо строителството на ски писти и съоръжения в зоните за туризъм и за опазване на горите, нещо, което сега е забранено. Тогава оставката на кабинета "Борисов 1" осуети приемането му. По време на кабинета "Борисов 2" през 2015 година въпросът пак беше разглеждан, но позицията на тогавашния по-малък партньор – Реформаторският блок, че това предложение трябва да бъде подложено на екологична оценка преди да се гледа от МС, спря приемането на изменението.
Две години по-късно партньорът в управлението е друг и вече той настоява за приемане на изменението на плана, при това без екологична оценка. Патриотичният блок даже неформално заплашва да напусне управлението, ако не се разрешат нови сечи и строителство в Национален парк Пирин.
Същата е историята и с изменението на концесионния договор. През 2015 година комисия, назначена от министър-председателя, предложи да се увеличи концесионната площ, която държавата дава на концесионера в Пирин от 99,5 ха на 1077 ха. Тогава от Реформаторският блок се притовопоставиха да се дадат нови територии на собственика на фирмата концесионер - безработният кипърски грък Георгиос Георгиу. Даже през 2016 година тогавашният екологичен министър Ивелина Василева покани кипърския гражданин на среща, на която той не дойде.
В края на 2017 отново представители на Обединените патриоти – вицепремиерът Валери Симеонов и екологичният министър Нено Димов, представиха в МС докладна за десетократно увеличаване на площта от националния парк, която да се даде на г-н Георгиу срещу двукратно увеличаване на концесионното плащане до 3 стотинки на квадратен метър за година. В национален план предложението за увеличаване на плащането не стоеше толкова логично – само преди месец, същият кабинет поиска за 4 плажа между 0,8 и 9,30 лв, на кв.м. за година, при това без да може концесионерът да строи върху тях или 300 пъти повече.
Необичайната любов на патриотично настроените политици към малоимотните граждани на Кипър ескалира до тежки думи за преосмисляне на коалицията, ако на 28 декември Министерският съвет не разреши изсичането на вековните мурови гори в Пирин и новото строителство. Тежкият избор, пред който е изправен кабинетът, е дали да запази сигурността на правителството дни преди началото на българското европредседателство, или сам да подпише искане към Европейската комисия за три наказателни процедури за нарушаване на европейските директиви.
Саботира ли правителството ски туризма
От ноември, когато започнаха новите дискусии за Пирин, стана ясно, че концесионерът не може да получи и един квадрат повече за застрояване в рамките на действащия договор, защото трикратно е увеличил инвестицията си в ски зоната над договореното в концесионния договор. Директивата за концесиите поставя максимална горна граница от 30 % за актуализране на съществуващ договор и след това изисква нова концесия. В дните преди Коледа Европейската комисия пък припомни в писмо, че всяко изменение на плана за управление, свързано с туристическо развитие, трябва да бъде прието след процедури за екологични оценки съгласно директивите на Съюза.
Масло в целия случай се налива от подозренията на екологичните и туристически организации, че правителството спира развитието на ски туризма, за да може да се развива само Банско. Крещящ пример е нефункциониращият вече осма година влек "Заека" край хижа "Алеко" във Витоша, собственост на Министерството на спорта. Кабинетът "Орешарски" инвестира 280 000 лева в ремонт на долната му станция, но така и не плати десетократно по-малката сума за възстановяването на счупените му стълбове. Липсата на реакция на Столичната община за неработещите лифтове и влекове край София – "Княжевски", "Романски", "Спас", "Боби" и "Конярника" - води дотам, че едва 20 % от разрешението за ски спорт територии в природния парк Витоша се използват. Изглежда странна и липсата на реакция от техният собственик – същият безработен кипърски грък Георгиус Георгио.
Позициите на природозащитните организации по темата Пирин е ясна:
- Всяко изменение на плана за управление на Пирин подлежи на процедура за преценка необходимостта от екологична оценка и оценка за съвместимост с Натура 2000;
- Законът за защитените територии забранява ново строителство на ски лифтове, влекове и писти;
- В националните паркове може да се изграждат само инфраструктура за посетителите, но само след положително решение за екологична оценка и конкретна промяна на плана за управление, спиращо разширено тълкуване;
- Настоящият концесионер не може да получи законно нито един квадратен метър строителство в парка, защото отдавна е надвишил това, което му е разрешено в договора;
- Всяко ново строителство ще доведе до изсичане на уникални вековни мурови, елови, смърчови и борови гори и трябва внимателно да се прецени дали е необходимо от екологична гледна точка;
- Приказването за втора кабинкова линия над Банско прикрива опити за разрешаване на ново строителство върху огромни площи, заети от вековни гори в целия Северен Пирин и точно заради това нито концесионерът, нито община Банско, нито министрите не са предложили конкретно нейното строителство в официален документ. Инвестицията само във втора кабинка е рискова и от икономическа гледна точка и ще трябва да се плати от всички български граждани
От коалицията "За да остане природа в България" вече заявиха, че ще обжалват пред съда всяко решение, нарушаващо законите на България и европейските директиви. В предварителният дневен ред на заседанието на Министерския съвет за 28 декември липсва точка за Национален парк Пирин. Дали ще има извънредна такава точка - ще разберем утре. Във всеки случай природозащитниците са обявили присъствие на площада пред МС от 8.30 сутринта, защото знаят, че природата няма собствен глас и единственият глас, който може да защити вековните мури на Пирин, е гласът на гражданите.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни