Къде Столичната община ще държи парите на софиянци след приватизацията на дела й в "Общинска банка", ще се променя ли трезорът, в който са бюджетните сметки на София, както и сметките на общински дружества и по какви критерии ще се реши този въпрос.
Въпросите задава лидерът на "Да, България" Христо Иванов в писмо до зам.-кмета на София по финансите Дончо Барбалов и до председателя на ресорната комисия в Столичния общински съвет Орлин Алексиев (ГЕРБ).
"Да, България" и ДСБ бяха сред критиците на начина, по който СОС одобри сделката за продажба на 67,64% от акциите в банката, притежавани от Столичната община. Купувач на мажоритарния дял от трезора е регистрираният в Лихтенщайн специално за целта инвестиционен фонд "Новито опортюнитис". След одобрението на сделката и от БНБ се разбра, че зад дружеството стои Георги Стоилов - бизнесмен от петролния бранш и собственик на "Инса ойл". Това обстоятелство не беше публично преди последната фаза за одобрение на сделката - тоест когато разрешение за продажба се даваше от Столичната агенция за приватизация и от Столичния общински съвет.
"Предвид печалната загуба на над 70 млн. лв. на „Топлофикация София“ ЕАД (реално пари на столичани), оставени от тази общинска фирма без контрол от вас и общината във фалиралата КТБ – какви правила и процедури сте въвели за избор на обслужващи банки на поверените ви общински дружества и структури?, пита още Иванов.
Ето и пълния текст на писмото:
ДО
Г-Н ДОНЧО БАРБАЛОВ
ЗАМЕСТНИК–КМЕТ
НА СТОЛИЧНА ОБЩИНА
ПО НАПРАВЛЕНИЕ „ФИНАНСИ И СТОПАНСКА ДЕЙНОСТ“ДО
Г-Н ОРЛИН АЛЕКСИЕВ
ПРЕДСЕДАТЕЛ
НА ПОСТОЯННАТА КОМИСИЯ
ПО ФИНАНСИ И БЮДЖЕТ
НА СТОЛИЧНИЯ ОБЩИНСКИ СЪВЕТСлед като Столична общинска агенция за приватизация и инвестиции подписа договора за продажбата на мажоритарния пакет акции в Общинска банка за 67.64% от капитала на банката и след като, знаете на кого, Столична община продаде банка – а именно на Лихтенщайнския фонд Novito Opportunities, управляван от трима австрийски администратори, с пари, пристигнали от петролния бизнесмен Георги Стоилов, имащ проблемна репутация, отправяме към Вас следните въпроси и настояваме за публичен отговор.
Убедени сме, че темата за това как ще се обслужва бюджетът на Столична община (близо 1.5 милиарда лева) – т.е. приходите от данъците и таксите на гражданите на София и субсидиите, които градът получава от държавния бюджет, както и средствата на общинските търговски дружества, е въпрос от значителен обществен интерес, и изисква публични отговори и ясни ангажименти от политическите представители в общинския съвет и от администрацията.
Какви правила и процедури възнамерявате да прилагате за избор на обслужваща банка на сметките и средствата на Столична община и нейните дружества – как съпоставяте вече „новата“ Общинска банка спрямо други водещи банки на българския пазар – ДСК, Булбанк, ОББ и др.? Предвиждате ли промени относно финансовото обслужване на Столична община и кога?
Имате ли адекватен начин за оценка на риска на основната Ви обслужваща банка – включително репутационния риск? Как ще го приложите днес по отношение на Общинска банка? Как бихте избрали къде да са основните сметки на общината и общинските търговски дружества, и кога и за колко време, и в коя банка остава общинският паричен ресурс?
Кое от Ваша гледна точка е по-важно за парите на столичани и българските данъкоплатци, управлявани от общината – финансовите условия или рисковия профил на обслужващата банка?
Предвид печалната загуба на над 70 млн. лв. на „Топлофикация София“ ЕАД (реално пари на столичани), оставени от тази общинска фирма, без контрол от Вас и общината, във фалиралата КТБ – какви правила и процедури сте въвели за избор на обслужващи банки на поверените Ви общински дружества и структури?
Вярваме, че своевременен, ясен и конкретен отговор на тези въпроси се дължи на всички столичани, а и на българските данъкоплатци – тъй като Столична община е най-големият получател на бюджетни трансфери. Освен това Общинска банка обслужва още 38 български общини.
С уважение
Христо Иванов
Председател на ПП „Движение Да, България“
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни