Снощи изтече крайният срок Полша да отговори на искането на Европейския съюз и да гарантира, че върховенството на закона ще се спазва. Ако не отговори или ако отговорът не задоволи Еврокомисията, страната е изправена пред безпрецедентна наказателна процедура по член 7 от Договора за ЕС, което предвижда като крайна мярка ограничаване на членските права на държава, която грубо нарушава принципите на Евросъюза.
Досега не е ясно дали Варшава е отговорила на ултиматума и какво е отношението на Еврокомисията към отговора.
Вчера първият заместник-председател на ЕК Франс Тимерманс заяви, че очаква отговор до края на деня.
“Ако идеята за реформа на съдебната система е разбирана като право за поставянето й под политически контрол, значи имаме сериозен проблем“, каза той на съвместна пресконференция с българската външна министърка Екатерина Захариева.
Той изрично изтъкна, че т.нар. Бяла книга, в която полският кабинет защитава реформата, е недостатъчен отговор за Евросъюза. Министрите на страните членки са подкрепили тази позиция на Тимерманс по време на съвета по общи въпроси вчера.
Министърът по европейските въпроси на Полша пък заяви, че се надява страните членки да обсъдят отново Бялата книга “по обективен и непредубеден начин“ и добави, че страната няма просто да възприеме чуждо мнение за своята съдебна реформа.
По-късно Варшава отхвърли за пореден път критиките на Брюксел в официално изявление, цитирано от полската агенция PAP, но обяви готовност да обсъди съдебната реформа с Еврокомисията.
В края на миналата година Еврокомисията предложи Европейският съвет да задейства наказателна процедура срещу Полша заради нарушаване на върховенството на закона. Решението е взето заради продължаващата спорна съдебна реформа в страната, която според ЕС налага политически контрол над съдебната система.
Това се случи в отговор на прокарването на три спорни законопроекта от управляващата консервативна партия "Право и справедливост", които според Еврокомисията поставят съдебната власт под контрола на изпълнителната. Десетки хиляди поляци протестираха, след като долната камара на полския парламент ги прие. По-късно президентът Анджей Дуда наложи вето на два от трите закона.
Според единия от законите върховните съдии, избрани от магистратите, ще бъдат заменени с такива, избрани от парламента, където мнозинство има "Право и справедливост". Предвиждаше се всички съдии от Върховния съд с изключение на назначените от министъра на правосъдието Збигнев Жобро да бъдат пенсионирани, а изискванията към бъдещите върховни съдии да бъдат намалени, което би позволило на управляващите да назначат лоялни към партията магистрати.
Според друг законопроект под контрола на парламентарното мнозинство попада Националният съвет на правосъдието (аналог на българския Висш съдебен съвет), който назначава и уволнява магистратите и Върховния съд на Полша.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни