Парламентът отхвърли предложение на БСП за промяна в правилника, с която се намаляват депутатските заплати. 65 гласуваха "за", 48 "против", а 55 се въздържаха.
Според предложението на БСП за промени в правилника заплатите трябваше да бъдат намалени с близо 600 лв. и да станат около 2900 лв. Сега те са над 3500 лева. Депутатското възнаграждение е обвързано със средната работна заплата. Промените предвиждаха и ограничаване на депутатската ваканция.
Основната теза на БСП бе, че заплатите на депутатите са несъразмерно високи, което са незаслужени привилегии и благини. От ГЕРБ и други партии им отговориха, че ако смятат, че получават по-високи заплати от това, което заслужават, да ги даряват. И припомниха, че голяма част от актива на БСП са милионери, участвали са в приватизацията и са спечелили от прехода.
В началото на дебатите лидерът на БСП Корнелия Нинова заяви, че не е популизъм да се спазват законите и Конституцията. Според нея не трябва да се допускат ниакакви привилегии. Тя припомни, че депутатите са се заклели да спазват Конституцията и законите, като един от тези зкаони е Кодексът на труда. А в него се казва, че отпуските на всички работещи е 20 дни.
"С какво един човек, който полага труд навън, идентичен на нашия, получава и заслужава 800 лв., а ние 3500 лв., на кое основание - за равните права ли и за уважението на законите ли, ви питам", заяви Нинова.
Тя изтъкна, че принципът, че на депутатите се дават високи заплати, за да не крадат, не е записан в закон.
"Ние трябва да имаме високи заплати, за да не се изкушаваме да крадем. А високите заплати спряха ли "Суджукгейт", "Хасковогейт", спря ли кмета на Септември", попита Нинова.
И допълни, че в някои месеци парламентът не приема нито един закон, което постава въпроса как заплатата се съотнася към резултатите от труда.
"Вие тук си пазите парите и благините. Политическата класа на България се съпротивлява срещу това доброволно да се откаже от привилегии в полза на народа си. Няма да го приемете, но рано или късно това ще стане. Когато народът реши БСП да има мнозинство в този парламент, когато народът го реши, а не вие, ние сме гарант, че това ще бъде първият акт на онова Народно събрание, в което ще имаме мнозинство. Без привилегии за отпуски, без безплатни карти за градския транспорт. Без благинки и привилегии, с които е обрасла политическата класа", заяви Нинова.
На напомнянето, че БСП досега е била във властта и не е приела подобни промени, тя отговори, че партията от 2 години има ново ръководство и то провежда нова политика.
Славчо Атанасов ("Обединени патриоти") припомни на Нинова, че подобни предложения винаги се правят от партии, които са в опозиция. И припомни признания от активисти на БСП, че в тази партия има милионери.
"Всички, които са милионери, изобщо да не получават заплати на ползу роду. Като влезем в тази свещена зала, сякаш обезумяваме. В края на краищата ние сме парламентарна република. Вижте заплатите на шефовете на агенциите. Те получават два пъти по-високи заплати. По над 10 хил. лв. заплата вземат. Див популизъм", обобщи Атанссов.
Нинова му отговори, че заплатите на шефове на агенциите са производни на тези на депутатите.
Шефът на правната комисия Данаил Кирилов (ГЕРБ) изчисли колко трябва да бъде възнаграждението на Нинова, ако единственият критерий е работата й в пленарната зала.
"От 1000 гласувания Корнелия Нинова е участвала в 37 от тях, т.е. коефициентът на участие е 3,7%. Ако го наложим на базовото възнаграждение, то трябва да е 110 лева и 20 ст. Това означава, че всичко над 111 лева е недобросъвестно получено по Кодекса на труда", каза Кирилов.
Той изтъкна, че българският парламент има най-много парламентарни заседания спрямо всичките други парламента в ЕС.
Филип Попов посочи, че в Кипър депутатите получават три пъти по-висока заплата от минималното възнаграждение, докато в България разликата е 7-8 пъти.
Георги Марков (ГЕРБ) заяви, че статутът на народните представители се прави от Учредително събрание. И Великото народно събрание е решило какъв да бъде статутът на българския депутат.
"Скъпо нещо е демокрацията. Можем да махнем заплатите на депутатите, може да закрием и парламента. Решили сме да сме парламентарна демокрация, постоянно действащ парламент", каза Марков.
И посочи, че заплатата на депутатите в Унгария е била 2500 евро, а сега се вдига на 3330 евро "поради добрата Орбан икономика". А средната заплата в страната е 1000 евро, като парламентът не е постоянно действащ.
"За 30 години направихме над 100 комитета, агенции, комисии. Дублират дейността на министерства, носят полуотоворност", изтъкна Марков.
И припомни, че някои от шефовете на тези агенции, когато се отчитат пред парламента, говорят по час и половина.
"Не сме дебили, народни представители сме, трябва да се говори кратко и ясно", каза Марков.
И изтъкна, че следващите избори трябва да се направят по мажоритарен избирателен закон и да се върви към освежаване на парламента.
Петър Петров ("Обединени патриоти") посочи, че в Германия депутатите получават 9000 евро, а заплатата е около 2000 евро. Той призна, че преди да стане депутат, е имал по-големи доходи.
"Аз съм тук, защото не съм дошъл за заплата", заяви Петров.
Той каза още, че в Македония заплатата на депутатите е 1500 евро, в Румъния 2200 евро, в Албания 3200 евро. А в Унгария освен заплата депутатите получавали 100 000 евро годишно за офис.
Кръстина Таскова заяви, че БСП е партията майка на прехода. И отправи следния призив към социалистите:
"Да върнете всичко от прехода, което сте получили, дори да положите общественополезен труд. Не можете да върнете загубеното време на хората. Вижте гредата в своето око най-накрая."
Красимир Велчев (ГЕРБ) изтъкна, че неговите доходи са намалели два пъти, когато е станал депутат.
"Всеки един от нас би се отказал от заплатата си, ако беше получил по едно предприятие от приватизацията."
Това каза Велчев, намеквайки за приватизацията на "Техноимпекс", в която е участвала Нинова. И допълни, че само за едно участие в медиите му трябват два часа за подготовка, като често тези участия са в събота и неделя. Велчев попита дали това му се води работно време. Той призова депутатите от БСП да даряват част от своите заплати, ако смятат, че те са незаслужено високи.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни