Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) няма правомощия да спре сделката за ЧЕЗ. Това заяви председателят на КЕВР Иван Иванов днес в парламента, който прие годишния доклад на регулатора за 2017 г. след дискусия. А тази реплика и следващите разменени думи между него и лидерката на левицата Корнелия Нинова доведоха до това, че социалистите дават Иванов на прокурор заради отказ да си изпълнява задълженията по закон. Освен това още утре от БСП ще внесат в Народното събрание и проекторешение да преждевременното му освобождаване от поста. Социалистите могат "да подадат оставката" на председателя на КЕВР по законов текст, а решението зависи от пленарната зала.
Сделката, за която българското дружество "Инерком България" подписа предварителен договор с чешката държавна компания в края на февруари тази година, има 9 месеца, за да приключи и фирмата да внесе дължимите около 340 милиона евро за сделката. Комисията за защита на конкуренцията (КЗК), която е уведомена още през март от "Инерком", най-сетне се зае с казуса и има 5 седмици да се произнесе. КЕВР също ще даде становище по уведомлението пред КЗК.
Лидерът на БСП Корнелия Нинова запита Иванов дали е взето решение по внесената от БСП подписка срещу сделката с около 200 000 подписали се.
"Не можем да вземаме решение въз основа на подобна подписка. Позовахте се на събрана подписка, в която няма мотиви, а само едно изречение. Подписките трябва да се вземат предвид, когато се свикват референдуми“, обясни Иван Иванов.
"Ако желаете подписката да бъде взета предвид, моля ви да внесете предложение към текста", призова той. "Никога не сме имали подобни правомощия, нямаме такъв административен потенциал. Това беше причината да поискаме да се потърси външна юридическа консултация за това как Комисията може да се произнесе“, каза още Иван Иванов.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни