В Арабския свят се разпространяват някои брутални шеги. Популярна карикатура в туитър, наречена "саудитска дипломатическа чанта", изобразява дървена кутия, пълна с триони, бормашини и длета. А видео, показващо дървосекачи с резачки и брадви, е озаглавено "Състезание за най-добър саудитски посланик", пише американският в. "Вашингтон пост".
В правителствата в региона обаче на малцина им е до смях, след като Саудитска Арабия и нейният престолонаследник принц Мохамед бин Салман са изправени пред може би най-сериозната заплаха за властта и стабилността на кралството от десетилетия, изтъква американското издание.


Мнозина отдавна са разтревожени от амбицията и усещаната арогантност на принца. Други се възмущават от саудитското господство и богатство. Почти всички са потресени от случая със саудитския журналист Джамал Кашоги и почти никой не се съмнява, че той е бил убит с одобрението на властите и разчленен в консулството на Саудитска Арабия в Истанбул.
Но според регионални служители и експерти това, което най-много тревожи арабите, е опасността, която те виждат за своята стабилност и сигурност, в случай че статутът на Саудитска Арабия и близките й връзки със САЩ бъдат сериозно подкопани, изтъква вестникът.


Докато правителството на американския президент Доналд Тръмп се опитва да разбере какво точно се е случило с Кашоги и да прецени как да реагира, безпокойството в региона нараства. Ако правителството реши или бъде притиснато от Конгреса и общественото мнение сериозно да отстъпи от съюза си с Рияд, "нашата сигурност е в опасност", заяви пожелал анонимност служител на страна от Персийския залив, цитиран от "Вашингтон пост".
Не всички арабски държави са доволни от всеки аспект на политиката на Тръмп към Арабския свят. Повечето споделят антипатията на неговото правителство към организацията "Мюсюлмански братя". Някои са по-недоволни от други от произраелския му уклон, а променливите му отношения с Турция са внимателно наблюдавани. Но с малки изключения те посрещат с облекчение решимостта на Тръмп за твърди действия срещу Иран, след като позицията на предишния американски президент Барак Обама към техния регионален съперник се възприемаше като мека. За добро или за лошо Тръмп е избрал Саудитска Арабия за главен събеседник на САЩ и водещ арабски съюзник в противопоставянето срещу Иран. Каквото й да изпитват те към принц Мохамед, Саудитска Арабия е "стълб", на който се опират отношенията на арабите със САЩ, заяви служител от друга държава в региона, цитиран от "Вашингтон пост".
Русия запълва празнината, оставена от западните лидери, бойкотиращи инвестиционна конференция в Саудитска Арабия, като изпраща повече делегати в Рияд, пише британският в. "Таймс".
Близо 40 политици и водещи представители на бизнеса от САЩ и Европа се отказаха да участват във форума, известен като "Давос в пустинята", след натрупването на доказателства за ролята на Саудитска Арабия в убийството на Кашоги.
За няколко дни в официалната програма на конференцията бяха записани десетки нови делегати от Русия. Появиха се нови имена и от Китай.
Тръмп по-рано предупреди, че Рияд може да се обърне към Пекин и Москва за покупка на оръжия, ако САЩ наложат оръжейно ембарго на Саудитска Арабия, за което настояват все повече американски сенатори. Той не желае да жертва търговията, за да санкционира Саудитска Арабия заради убийството на Кашоги, отбелязва изданието.
Американският президент за първи път каза, че саудитският престолонаследник може да е бил замесен в операцията за убийството на Кашоги, като заяви, че "принцът ръководи нещата" в Рияд, изтъква британският в. "Гардиън".
Коментарът, направен в интервю за американския в. "Уолстрийт джърнъл", изглежда бележи промяна в позицията на Тръмп за убийството на журналиста.
Държавният департамент на САЩ обяви, че на 21 саудитци ще бъдат отменени американските визи или ще бъдат лишени от възможност да получат виза, посочва "Гардиън".

БТА