Вселенският партиарх Вартоломей прави опит да наложи „еднолично властта си“, а решението му да подкрепи създаването на нова Православна църква в Украйна е „сравнимо с нахлуване на чужда територия“.

Такава позиция изрази пред "РИА Новости“ видинският митрополит Даниил. Той беше част от  българската делегация, която се включи в честванията за 10-годишнината от интронизацията на патриарх Кирил.

Пред руската медия митрополит Даниил остро критикува поредицата от решения на Вселенската патриаршия. Той припомня, че Московската патриаршия има юрисдикция над Киевската митрополия повече от 300 години и това е решено с документ от 1686 г. А отмяната на документа от страна на Вселенския патриарх Вартоломей е наречено от митрополит Даниил „безпрецендентно“ и „невъзможно за разбиране“.

„Не може да се определя по друг начин освен като нахлуване на чужда територия.“, заявява митрополитът. 

И пояснява, че украинската територия традиционно в православието се възприема за канонична на руската църква. Той се позовава и на решения на Вселенските събори, според които са "категорично забранени" вмешателства в работите на поместни църкви.

Митрополит Даниил обвинява в нарушение Вселенския патриарх Вартоломей на тези основни правила. По думите му в Украйна „няма автокефалия“, независимо от създадената в началото на годината Православна църква на Украйна.

"Това не е самостоятелна църква, защото в основополагащия ѝ документ се утвърждава върховенството на предстоятеля на друга църква на тази територия", казва той.

И директно обвинява вселенския патриарх Вартоломей в опит да наложи властта си там за собствени цели. 

„Да се настоява, че (Вселенската) патриаршия има каквито и да било привилегии в "надтериториалното решаване на всички църковни въпроси"... дава основание да се говори, че целта на патриаршията е по-скоро да наложи властта си над православната църква, отколкото съгласие и единство“, коментира още митрополит Даниил.

Той смята, че останалите православни църкви не трябва да признават украинската. И призова да се свика Всеправославен събор, за да се реши този казус. Подобни призиви се чуват и от страна на православните центрове в Русия, Сърбия, Гърция и Кипър.