Парламентът на Нидерландия не успя да блокира присъединяването на България и Румъния към Шенген по суша.

Така падна и последната пречка. Утре се очаква вътрешните министри на страните членки на ЕС да гласуват единодушно за приемането на двете страни от 1 януари 2025 г.

Както Клуб Z писа, в последния момент крайнодясната Партия за свободата (ПзС) на Герт Вилдерс внесе резолюция против това.

Тя обаче не събра необходимия брой гласове в долната камара на парламента. „За“ гласуваха около 50 от общо 150 депутати, съобщиха източници на Клуб Z от Хага. А за приемането на резолюцията бяха необходими поне 76 гласа.

Още при внасянето на резолюцията нидерландската министърка на миграцията Мариолейн Фабер заяви, че какъвто и да е резултатът от парламентарния вот, правителството ще ни подкрепи на утрешния Съвет „Вътрешни работи“ в Брюксел.

Нидерландските депутати се събраха днес да обсъдят позицията на правителството, която гласи, че България и Румъния трябва да бъдат приети в Шенген по суша.

Въпросът е включен в дневния ред на Съвет „Вътрешни работи“ утре. Според унгарското председателство двете държави трябва да бъдат приети в Шенген по суша на 1 януари 2025 г. За това обаче е необходимо пълно единодушие сред страните членки.

През 2022 г. Нидерландия гласува против приемането в Шенген само на България, а Австрия – против България и Румъния.

В края на 2023 г. Нидерландия свали ветото срещу страната ни. Австрия обаче не промени позицията си. И по тази причина България и Румъния бяха приети в Шенген само по въздух и вода. Това стана факт на 31 март т.г.

На 22 ноември Виена най-после склони. Това стана по силата на споразумение, подписано в Будапеща между унгарското председателство на Съвета на ЕС и вътрешните министри на Австрия, България и Румъния. То предвижда България и Румъния да се присъединят към Шенген и по суша на 1 януари 2025 г.

Същевременно двете страни ще продължат поне 6 месеца след датата на присъединяване прилагането на граничен контрол по сухопътната граница помежду си. Не е задължително обаче това да става на съществуващите сега ГКПП. Проверките могат да бъдат извършвани на места, определени от властите в София и Букурещ. Вероятно ще има контрол на случаен принцип или по сигнал. Същото важи и за сухопътната граница между Румъния и Унгария.