Призивът на френския президент Еманюел Макрон за по-силен Европейски съюз е широко коментиран в британския и френския печат.

В. "Таймс" посочва, че инициативата на Макрон му е спечелила неочакван съюзник в лицето на унгарския премиер Виктор Орбан. Унгарският лидер приветства предложението на Макрон за по-силни европейски граници и каза, че е крайно време да говорим сериозно за бъдещето на Европа, пише "Таймс". Това може да сложи началото на сериозен европейски дебат, смята Орбан.

Според лондонския в. "Телеграф" Макрон сега представлява по-голям риск за ЕС, отколкото "Брекзит". Изданието посочва, че вижданията на Макрон ще ожесточат дълбоките разделения между западните и източните държави в блока. Както и преди, пише вестникът, Макрон се прицелва в "Брекзит" и в "лъжите" на привържениците на напускането на Великобритания, но истинската му цел са източноевропейските държави.

"Претенциозната визия на Макрон за Европа показва колко много тя се нуждае от Великобритания", извежда в заглавие в. "Гардиън". Отвореното писмо на Макрон до европейските граждани, публикувано във всичките 28 държави членки на ЕС, е амбициозен опит да се спре загниването вътре в общността и да се създаде рамка за прогресивно, демократично обновление. Но произвеждайки най-добрия си изстрел за спасяване на Европа, президентът Макрон направи засечка. Макрон е прав, че разпространилата се на целия континент, разяждаща яростна атака на десните популистки, националистически и ксенофобски сили, е реална. Тя намери поредното си изражение в Естония този уикенд, където бе отчетена засилена електорална подкрепа за крайнодесните.

Но от дебатите, които са по инициатива на Макрон, ще бъдат изключени англичаните, шотландците, уелсците и северноирландците. Това е трагедия за Великобритания, но и за Европа, смята "Гардиън".

Идеалистичният, разхвърлян подход е най-видим в предложението на Макрон за Европейска агенция за защита на демокрациите, чиято задача, според него, ще е да осигурява на страните членки експертни съвети как да защитават изборите от външна манипулация. Този вид инвазивен опит за налагане на наднационален контрол, осъществяван от Брюксел, върху нещо толкова основополагащо демократично като националните избори, е причината толкова много хора, не само във Великобритания, да негодуват и да престанат да имат доверие и на ЕС. Като пуска в обращение такава идея, Макрон издава, че му липсва усет за народната воля и за духа на времето.

Британците, които са за оставане в ЕС и които подкрепят идеята за втори референдум, трябва да се замислят над изводите от този и други аспекти на "възраждането на ЕС", така както го възприема Макрон, подчертава "Гардиън".

Намеренията му са добри, но наистина ли той смята, че поляците, гърците или дори тормозените от Русия балтийски републики ще се доверят на ЕС да бъде той окончателен арбитър за честността на техните конституционни процеси, пита риторично изданието. 

Макрон не навлиза в предизвикващия най-голямо разделение вътрешен проблем на ЕС - миграцията, и не е напълно искрен по отношение на нея. Той признава, че този проблем, повече от всеки друг, разпалва антиевропейските чувства в Италия, Унгария и другаде. И всичко това ще се наблюдава от друга общоевропейска агенция със страховитото име Европейски съюз за вътрешна сигурност.

Въпросите за надеждността и доверието хвърлят сянка върху друго ключово предложение на Макрон: за взаимен договор за защита, повишаване на разходите за отбрана в целия ЕС и Европейски съвет за сигурност. Макар да се говори за продължаващо сътрудничество с НАТО, този план изглежда като превъплъщение на отдавна тлеещите, основно антиамерикански и подобни на идеите на Дьо Гол, предложения за независима Европа, свободна от "хегемонията" на САЩ. 
За Макрон напускаща Великобритания е най-полезна като страховито предупреждение какво се случва, ако отхвърлиш помпозната му идея за Европа. Демоните са отвързани и нещата се разпадат.

Макрон донякъде е прав, но идеята му за по-обединена, интегрирана, регулирана и колективна Европа, противопоставяща се на американския, китайския и руския геополитичеки блок, е странно остаряла.

Непрактичната, претенциозна визия на Макрон за Европа не дава отговор на заплахата от националистически упадък и популистки хищници. Той говори снизходително с европейските граждани, а визията му за ЕС не е нещо, от което британците биха искали да бъдат част. Ето защо, дори в този късен час, е наложително Великобритания да се откаже от Брекзит и да още веднъж да помогне за повеждането и спечелването на битката за Европа, заключава авторът на коментара Саймън Тисдал.

Като се обърна пряко към "гражданите на Европа", през главите на техните лидери и представители, френският президент Еманюел Макрон поиска с този необичаен ход да се представи като радетел за проевропейския лагер, подчертават анализатори и политически лидери, коментира Мишел Муто от Франс прес.

Статията на ръководителя на френската държава, озаглавена "За европейско възраждане" и публикувана едновременно в 28-те страни от ЕС, започва с тези думи:

"Позволявам си да се обърна пряко към вас, защото се налага".

"Не виждам такъв прецедент в историята на Европейския съюз", уверява пред АФП Кристиан Льокен, преподавател в парижкия университет "Сианс По", специалист по европейските въпроси.

"Декларацията на Шуман от 9 май 1950 г. беше към правителствата на европейските държави. Тя също започва с: граждани на Европа". "Това означава: има европейско политическо пространство, в това политическо пространство на изборите за Европейски парламент ще има сблъсък между два лагера: този на желаещите повече Европа и този на онези, които ненавиждат Европа. Макрон казва: Имам амбицията да водя лагера на тези, които желаят повече Европа", добавя той.

"Има една много класическа линия, това е френският универсализъм: Франция говори на света", добавя той.

"Президентът Макрон има определена аура сред всички тези, които днес са разтревожени за бъдещето на Европа. И това може да привлече вниманието на мнозина. Но отвъд това, дали средният чешки или португалски гражданин наистина ще обърне внимание? Не зная", заключава Кристиан Льокен.

В изказване вчера в Националното събрание, министърът по европейските въпроси Натали Лоазо потвърди, че ходът на Макрон да се обърне към всички европейски граждани от 28-те страни от ЕС, е "без прецедент".

Той направи това, "защото живеем в безпрецедентен момент", добави тя.

"Обединеното кралство ще напусне ЕС, навсякъде националистите се надигат, това е ясен резултат от недостатъчност на ЕС, която президентът на Републиката изтъква. Някои изглежда се примиряват с това, но ние - не".

Вчера в Европа първите положителни реакции от проевропейския лагер не закъсняха.

Нека най-после го подкрепим

"Това е тласъкът, който всички проевропейци очакваха", написа в Туитър Франциска Брантнер, депутатка в Бундестага, член на германската партия на Зелените. "Това е последната възможност за (германската канцлерка Ангела Меркел) да покаже, че е готова да поеме риска за европейско сближаване".

За германския вицеканцлер и министър на финансите Олаф Шолц, "Еманюел Макрон изпрати решителен сигнал за сближаване в Европа. Мисля, че има право: не скептицизмът, а доверието трябва да ръководи нашите действия".

Председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер очаквано приветства, чрез своя говорител, "значимия принос към европейския дебат" на президента Макрон, "както и твърдия му ангажимент за разпознаване и отговор на европейските предизвикателства".
За Мартин Шулц, бивш председател на Германската социалдемократическа партия, и бивш кандидат за германски канцлер през 2017 г., "Европа е на кръстопът в съществуването си и всеки, който иска Европа да оцелее и да остане силна в дългосрочен план, трябва да действа сега".

"Макрон рискува много. Ако се провали в смелата си европейска политика, може и цяла Европа да се провали", добавя той. "Нека най-после го подкрепим. Да бъдем заедно с него двигател за Европа на висотата на неговите изисквания".

Но веднага се надигнаха гласове, особено от другата страна на Ламанша, за да критикуват статията на френския държавен глава, според когото "Брекзит" е "символът на опасността, заплашваща Европа".

За подкрепящото "Брекзит" движение LeaveEU статията на френския президент е "призив към европейците да отхвърлят националните държави", като въведат "обща гранична полиция" и "обща политика за предоставяне на убежище".

"Може би трябва да се вгледа в собствения си народ, преди да дава урок на Великобритания", добавят от LeaveEU, като имат предвид движението на "жълтите жилетки".

А според всекидневника "Сън" Еманюел Макрон се е "опитал да накара хората да забравят проблемите във Франция с антибрекзитско излияние". /БТА/