Цена на строежа - до 10 млрд. евро и срок за пускане на построената АЕЦ "Белене" до 10 години от сключване на споразумение с инвеститора. Това са две от условията в поканата към потенциални желаещи да участват в проекта за изграждане на втората атомна централа. От "Национална електрическа компания" ЕАД обявиха днес старта на процедурата по избор на стратегически инвеститор, съобщиха от Министерство на енергетиката. Поканата е в изпълнение на решения на Народното събрание от 7 юни 2018 г. и на Министерския съвет от 29 юни 2018 г., припомнят от държавната компания.
От публикуваните документи става ясно, че срокът да се прояви писмено интерес изтича 90 дни след като обявената покана бъде публикувана в Официалния вестник на ЕС. Наред с известните вече обстоятелства - желанието на България проектът да е на пазарен принцип без участие на държавата с финансиране и без гаранции за закупуване на енергия, от поканата се разбира, че ще бъде изпратена към заявилите вече интерес към проекта, както и към конструктора на проекта - "отчитайки неговата бъдеща роля за бъдещата реализация на проекта". Става дума за руската държавна компания "Росатом" и дъщерната й "Атомекспортстрой", която е производител на оборудването.
В рамките на процедурата се дава възможност и за заявяване на интерес за придобиване на миноритарно участие в бъдещата проекта компания, както и/или за закупуване на електрическа енергия от бъдещата електроцентрала. Целта на поканата е да предостави определена информация на страните, които желаят да заявят участие в процедурата.
От министерството за пореден път уточняват, че българската страна ще участва в проектната компания, екплоатираща АЕЦ "Белене", с апортна вноска на активите, в това число – лицензираната площадка, наличното оборудване, издадените решения, разрешение, лицензии и други документи, свързани с проекта.
"В процедурата са заложени редица условия с цел максимална защита на имуществения интерес на българската страна. Българската държава, чрез НЕК ЕАД, си запазва правото на блокираща квота при вземането на решения по определени въпроси от компетентността на общото събрание на акционерите в проектната компания. Предвижда се изграждането на централата да се реализира на пазарен принцип, без сключване на дългосрочни договори за изкупуване на електроенергия от държавата и предоставяне на държавни гаранции.
Заявление за участие в процедурата за избор на стратегически инвеститор, съответно интерес за придобиване на миноритарно акционерно участие в проектната компания, могат да подават български или чуждестранни юридически лица, както и обединения от такива. Няма да се допуска участие на компании, регистрирани в офшорни зони. Освен ако не отговарят на определени изключения по закон.
Официалният старт на процедура по избор на инвеститор е даден, паралелно с това, че срещу решенията на Народното събрание и на Министерския съвет за рестарта на проекта тече дело. То бе заведено от представители на "Демократична България" - бившите депутати Мартин Димитров и Петър Славов. Оспорва се основанието за взимане на самите решения. Делото във Върховния административен съд е насрочето за април месец тази година.
Министърката на енергетиката Теменужка Петкова казва, че има проявен интерес към проекта от четири компании, като някои от тях искат да участват като доставчици, а не като строители - китайската CNNC, "Фрамaтом", корейската хидро-атомна корпорация, "Дженерал електрик". От "Росатом" също неотдавна заявиха желание да участват в процедурата, когато българската страна я обяви.
Индикативният срок за приключване на процедурата е 12 месеца, считано от датата на публикуване на настоящата покана в Официален вестник на ЕК.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни