Валтери Ботас ("Мерцедес") спечели Гран При на Австралия - първото състезание за сезона във Формула 1. Втори на огромна разлика - малко над 20 секунди, се нареди неговият съотборник и световен шампион Люис Хамилтън. Трети е Макс Верстапен ("Ред Бул").

Четвърти и пети са пилотите на "Ферари" Себастиан Фетел и Шарл Льоклер.

Ботас изпревари още на първия завой потеглилия като №1 Хамилтън и до края нямаше никакви проблеми да спечели. Финландецът демонстрира отлично темпо и завърши победоносно отличния уикенд за "Мерцедес" на пистата "Албърт парк" в Мелбърн.

Хамилтън, който в края на надпреварата бе подгонен от Верстапен, за шести пореден път тръгна първи в Австралия, но отново не финишира като първенец (за четвърто поредно състезание).

Верстапен пък мина пред третия на решетката Фетел на 31-ата обиколка и дори претендираше за второто място, но допусна грешка малко преди края и леко изостана. Разочароващо начало за "Ферари" - и двата болида на италианския тим бяха много бавни. Разликата между Верстапен и Фетел е близо 35 секунди.

Отлично темпо за "Ред Бул". Много е рано обаче за някакви изводи.

На домашното си състезание Даниел Рикардо не завърши в дебюта за "Рено". А завърналият се след 8 години във Формула 1 Роберт Кубица ("Уилямс") остана последен - 17-и. Имаше няколко инцидента, но състезанието премина чисто - без излизане на кола за сигурност. И за жалост скучно, но сезонът една започва.

Надпреварата тръгна с минута мълчание в памет на починалия в четвъртък шеф на състезанията Чарли Уайтинг.