Лидерите на четирите най-големи политически групи в новоизбрания Европарламент са постигнали съгласие за политически процес, насочен към определяне на обща цел за следващия законодателен период.

Разпространено бе съвместно изявление на Манфред Вебер от Европейската народна партия (ЕНП), Удо Булман от Алианса на социалистите и демократите (С и Д), Ги Верхофстад от Алианса на либералите и демократите за Европа (АЛДЕ) и Ска Келер и Филип Ламбер от групата Зелени/Европейски свободен аланс (ЕСА). Те се срещнаха за втори път след европейския вот.

"Това ще даде основата, върху която очакваме да се ангажира следващият председател на Еврокомисията, за да получи широко и стабилно мнозинство в Европейския парламент", се казва в изявлението.

Планирано е процесът да започне на 12 юни. Очаква се той да приключи преди редовния Европейски съвет, насрочен за 20 и 21 юни.

 
Последните европейски избори сложиха край на дългогодишната голяма коалиция между ЕНП и социалистите. Оттук нататък за абсолютно мнозинство двете партии ще имат нужда от подкрепата поне на АЛДЕ.

Още в нощта след приключването на изборите на 26 май лидерите  на четирите сили заговориха за широка коалиция. Манфред Вебер пък заяви, че ЕНП няма да се съюзи с крайната левица или десница.

 
Разпределението на силите в Еврпарламента няма да се промени кой знае колко дори при евентуално излизане на Великобритания по време на предстоящия законодателен мандат. Това става ясно от разпространена вчера от ЕП прогноза за ситуацията при 705 евродепутати (без Брекзит броят им е 751). Данните са за вътрешна консумация, но до тях е имал достъп екип на "Политико". Ако Лондон напусне Съюза, някои от страните ще получат по един допълнителен евродепутат. Разпределението на местата по партии също ще претърпи известни промени. Най-много места ще загубят АЛДЕ и крайната десница от Европа на свободата и пряката демокрация (ЕСПД). Член на ЕСПД е "Партия Брекзит" на Найджъл Фараж, която спечели евровота във Великобритания.