Връщането в САЩ е крайната ми цел, но искам справедлив съдебен процес, заяви Едуард Сноудън, цитиран от Франс прес.
Сноудън се укрива в Русия, откакто разкри системата на масово следене на комуникациите и интернет в САЩ през 2013 г. Бившият служител на Агенцията за национална сигурност е обвинен в страната си в шпионаж и кражба на държавни тайни.
"Бих искал да се прибера в САЩ, това е крайната ми цел, но няма да прекарам остатъка от живота си в затвора. Затова имам едно основно искане, което трябва да се приеме от всички: искам да получа справедлив съдебен процес", казва Сноудън в излъчено снощи интервю за американската телевизия Си Би Ес.
"Не искам прошка, нито неправомерна привилегия", добавя той и обвинява американските власти, че му готвят "процес от друг тип, със специални процедури и на закрити врата".
"Те не искат съдебните заседатели да вземат предвид мотивациите, които ме тласнаха към действие, а само да преценят дали действията ми са били законни или незаконни, но не и дали са били правилни или погрешни", посочва Сноудън.
"Не е трудно да се изгради аргументация, че съм нарушил закона", признава той, но по думите му "това е най-малко интересният въпрос" и трябва по-скоро съдебните заседатели да се запитат какви са последствията от действията му - "Дали са били от полза за САЩ или са им навредили?"
Сноудън е поискал убежище в двадесетина страни, сред които Германия и Франция, но те са му отказали по различни причини.
"Ще видим как ще реагират на новата ми книга", вмята той.
Днес излизат мемоарите на Сноудън едновременно в около 20 страни, включително САЩ, Франция, Германия, Великобритания, Бразилия и Тайван.
Книгата е изцяло написана от Едуард Сноудън и се публикува в САЩ от издателство Макмилан под заглавие "Лично досие" (Permanent Record), предава БТА.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни