Еврокомисарят за цифровата икономика и общество Мария Габриел се срещна в Брюксел със съоснователя на „Майкрософт“ Бил Гейтс, съобщиха от представителството на ЕК в София.
Двамата обсъдиха как може да се задълбочи сътрудничеството по общи приоритети за научноизследователска и развойна дейност за глобално здраве и чиста енергия.
Специално внимание бе обърнато на съвместното финансиране за клинични изпитания на лекарствени продукти за справяне с инфекциозните заболявания, засягащи предимно района на Африка южно от Сахара. Габриел и Гейтс бяха единодушни, че е необходима гъвкавост при финансирането на стратегически изследвания за болести, свързани с бедността.
Еврокомисията вижда това партньорство в контекста на Глобалното здравно партньорство с държавите членки и африканските страни. То може да бъде в рамките на бъдещата програма „Хоризонт Европа“, изтъкна българският комисар.
Двамата обсъдиха и важността на бюджета за изследвания и иновации, които са от съществено значение за изпълнението на Зеления пакт, както и възможностите, предоставяни от това партньорство. Фондацията на Бил Гейтс смята да увеличи своята част от бюджета с 20 милиарда долара на година.
Гейтс се срещна и с няколко евродепутати, сред които и българката Ева Майдел, съобщиха от пресцентъра на ГЕРБ. Основателят на „Майкрософт“ разказа за работата си за решаване на проблеми в Африка като глад, недобро здравеопазване, бедност и климатични промени.
„Миграцията е една от темите, които предизвикват най-голямо разделение не само в ЕС, но и в света. Необходими са партньори като фондацията „Бил и Мелинда Гейтс“, за да се намери устойчиво решение и да се намалят икономическите причини за миграция. Трябва да се съсредоточат усилия в развитието на държавите от Африка. Нека работим заедно“, предложи Майдел.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни