Европейският съвет така и не препоръча да бъдат наложени санкции срещу Турция – нито заради военната операция в Сирия,нито заради незаконните сондажи край Кипър.

Лидерите на европейските държави се ограничиха само със заключения.

Те бяха приети в ранните часове на днешния ден. Пред журналисти холандският премиер Марк Рюте съжали, че не са били по-твърди.

 
Броени часове по-рано САЩ и Турция се договориха за прекратяване на огъня в Сирия. Европейският съвет „отбелязва“ този факт, като същевременно „осъжда едностранните военни действия на Турция в Североизточна Сирия, които водят до недопустимо човешко страдание, подкопават борбата срещу „Даиш“ („Ислямска държава“ - б.р). и сериозно застрашават европейската сигурност“.

Колкото до незаконните сондажи край Кипър, европейските лидери одобряват заключенията на Съвета „Външни работи“ от 14 октомври и изразяват солидарност с властите на Острова на Афродита.

Дискусиите продължиха до 2 часа тазисутрин (3 часа българско време) и бяха особено разгорещени по въпроса дали Северна Македония и Албания да получат дата за започване на преговори с ЕС. В крайна сметка поради многото противоречия въпросът бе оставен за днес.

Както и преди, Франция отново се противопостави, като пак изтъкна мотива, че трябва да бъде реформиран самият процес на разширяване на ЕС.

А Дания и Холандия отново подкрепиха разделянето на двете страни, като първо бъде определена дата за Северна Македония. Останалите 25 държави, сред които България, твърдо държат да започнат преговори и със Скопие, и с Тирана.

По тази причина лидерите обсъждаха заключения, които да насърчат стремежите на двете балкански страни, но в тях да няма конкретна дата. Според дипломати Франция, Дания и Холандия заедно с Германия подготвяли компромисен текст, според който решението на двете страни да бъде отложено за април или май 2020 г. А през януари Париж да представи своя план за реформиране на процеса на разширяване.

Така или иначе, тази нощ така и не бе приет никакъв текст за разширяването на ЕС.

Лидерите на ЕС приеха заключение и във връзка със свалянето на малайзийския самолет в Украйна през лятото на 2014 г. В него Европейският съвет „изтъква отново, че ще подкрепи изцяло всички усилия, за да възтържествуват истината и справедливостта и за да бъде поета отговорност за жертвите от сваления полет MH17 и техните близки, и призовава всички държави да оказват пълно съдействие на воденото разследване“.