Преди първата среща на върха на ЕС, която ще ръководи в четвъртък и петък, новият председател на Европейския съвет Шарл Мишел отиде днес в Париж и се срещна с френския президент Еманюел Макрон.
Мишел, доскорошен министър-председател на Белгия, е френскоезичен либерал като Макрон, на чиято подкрепа дължи до голяма степен поста си. Трябва да очакваме, че чрез него Париж ще прокарва дневния си ред в Европейския съвет, докато германската канцлерка Ангела Меркел дослужва последния си мандат, изтичащ през 2021 г.
Макрон и Мишел обявиха приоритетите си:
- до 2050 г. Европа да стане първият въглеродно неутрален континент (което означава нулеви емисии на СО2);
- да има нови източници на финансиране на бюджета си (извън досегашните, в които най-голям дял имат вноските на държавите членки), който да балансира между класическите политики (земеделие и сближаване) и новите (миграция, климат, иновации) и финансирането от който да отговаря на нови условия;
- инвестиции в икономиките на еврозоната от нейния собствен бюджет, който трябва да бъде част от общия европейски и тепърва ще се договаря.
Всичко това означава конфликт с Централна и Източна Европа, които приемат с тревога амбициозните и скъпи климатични политики, намаляването на средствата за земеделие и кохезия за сметка на новите политики, поставянето на еврофинансирането в зависимост от върховенството на закона и заделянето на част от евросредствата за еврозоната за сметка на подпомагането на по-бедните страни в общността.
Оста Макрон-Мишел има едно малко, но важно продължение – новия еврокомисар по правосъдието Дидие Рейндерс, бивш белгийски министър на външните работи и на финансите, франкофон и либерал като Мишел.
В неговия ресор попадат Централна и Източна Европа с проблемите им с върховенството на закона. Предполага се, че там ще попадне и бъдещият общ европейски механизъм за наблюдение с годишни доклади в този сектор.
Председателят на Европейския съвет ръководи срещите на върха на ЕС, където държавните и правителствените ръководители определят стратегическите насоки на Европа.
Мишел ще има мандат от две години и половина, продължим един път. Той прие поста от поляка Доналд Туск от Европейската народна партия, който беше на него пет години и се утвърди като силен глас източноевропейците и на европейските единство и солидарност.
Първият Европейски съвет на Мишел ще бъде интересен обект за наблюдение най-малко от две гледни точки:
- реакциите на Източна и Централна Европа, където са главните опоненти на Макрон и на неговия федерализъм в лицето на Вишеградската четворка и особено на Полша и Унгария. Те са на противоположни позиции по ред въпроси (климат, върховенство на закона, бюджет), но играха в един отбор, за да назначат Урсула фон дер Лайен за председателка на новата Европейска комисия и да елиминират процеса на "водещите кандидати", които се бореха за този пост от името на европейските партии в кампанията за евроизборите;
- позициите на лидерите от другите две главни политически семейства - Европейската народна партия и на Алианса на социалистите и демократите, за които либералите вече са неизбежен партньор за проевропейско мнозинство в Европарламента.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни