Министерството на околната среда и водите изготви нов график за ползването на водите от комплексните и значими язовири за февруари, според който питейните язовири ще преустановят подаването на вода за промишлени нужди и за енергетика.

Това става ясно от публикувано днес съобщение на страницата на ведомството. 

Решението идва като опит на министерството да се справи с критично ниските нива на някои от най-големите язовири в страната и на фона на продължаващата водна криза в Перник. Такава идея беше лансирана преди време от бившия министър Нено Димов, който в момента се намира в ареста по обвинение в безстопанственост. 

Така например -  за язовир "Дяково", който е с процент на запълване 35,5% и реално постъпващ незначителен приток, води за промишлено водоснабдяване не са разрешени. Промишлените предприятия са уведомени, че следва да се осигуряват от алтернативни водоизточници, съгласно издадените разрешителни за водовземане от повърхностни и подземни водни обекти.

Води за питейно-битово водоснабдяване на промишлените предприятия ТЕЦ „Бобов дол” и „Ай Ви Пи Комършъл“ не се разрешават докато не бъдат монтирани измервателни устройства за измерване на водите, които използват от предприятията за питейно-битови цели.

За язовир „Студена“ са предприети действия за максимално ограничаване на водовземането от язовира, като се подават води единствено за питейно-битово водоснабдяване. Удовлетворена е заявката на ВиК Перник за месец февруари в размер на 752 000 м3., твърдят от МОСВ.

От съобщението се разбира още, че положението е критично и в язовир "Асеновец", чийто процент на запълване към момента е на едва 28,2%. Поради тази причина там са редуцирани и обедимите за питейно-битово водоснабдяване. От ведомството задължават ВиК-СЛивен да осигури останалото количество, необходимо за нуждите от алтернативни източници. 

Интересното - от МОСВ твърдят, че някои язовири подават системно неверни или манипулирани данни. Поради тази причина басейновите дирекции в районите са задължени да направя проверки за наличие на сертифицирани и заверени измервателни устройства на язовирите с основно предназначение за питейно-битово водоснабдяване – „Искър”, „Бели Искър”, „Среченска бара”, „Христо Смирненски”, „Йовковци”, „Тича”, „Камчия”, „Ясна Поляна”, „Асеновец”, „Боровица”, „Студена”, „Ястребино”, „Дяково”, „Калин” и „Карагьол”. 

На всички язовири, които се използват за питейно-битовото водоснабдяване, не се разрешава работа на ВЕЦ на енергиен режим. Изключение се прави само за някои отделни вецове в страната.