Великобритания не може да сключи с ЕС търговско споразумение, подобно на това между Съюза и Канада.
Това заяви днес на семинар в Европарламента в Брюксел главният преговарящ за бъдещото партньорство с Лондон Мишел Барние. Идната седмица се очаква двете страни да започнат преговори по въпроса.
Великобритания е трябвало да приеме т. нар. Гаранции за равнопоставеност при честна конкуренция, за да получи „свръхпреференциален“ достъп до 450-милионния единен европейски пазар, изтъкна Барние.
„Великобритания казва, че иска да е като Канада. Но проблемът е, че тя не е Канада“, заяви французинът.
Причината е близостта на Обединеното кралство до ЕС и многократно по-големият обем на търговията, която то има със Съюза в сравнение със северноамериканската страна.
Но Съюзът е готов да предостави на Острова „свръхпреферевнциален“ достъп до своя пазар, който ще бъде безпрецедентен за една чужда държава.
„Наистина ли това е нещо, което можем да направим без твърди гаранции, че Великобритания ще спазва условията за равнопоставеност и ще избегне нечестните предимства в конкуренцията? Опасявам се, че просто не можем“, продължи Барние.
ЕС не може да поеме никакъв риск с единния си пазар, а съвременните търговски споразумения трябва да спазват стандартите в сферите на труда, околната среда, конкуренцията и т.н.
Машел Барние призова Лондон да не пренебрегва вече сключените споразумения с Брюксел като тези за ирландската граница и бъдещото сътрудничество във външната политика и сигурността.
„От 1 януари 2021 г. ще има проверки на всички британски стоки, постъпващи на единния европейски пазар“, отбеляза Барние.
И допълни, че Франция и Нидерландия наели вече по 700 допълнителни митнически служители. Белгия добавила 400.
Обединеното кралство напусна ЕС на 31 януари. Барние предупреди, че ще има значителна промяна след изтичането на преходния период, насрочено за 31 декември т.г.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни