Разрешаването на миграционната криза на турско-гръцката граница изисква изтегляне на мигрантите оттам, стана ясно от думите на председателката на Еврокомисията Урсула фон дер Лайен.
Днес тя отчете първите 100 дни на оглавяваната от нея Комисия. Огромната част и от изявлението й, и от въпросите бе посветена на миграцията.
Още в началото Фон дер Лайен даде да се разбере, че това ще бъде основната тема. Още повече че тази вечер в Брюксел пристига турският президент Реджеп Ердоган. Той ще обсъжда ситуацията с Фон дер Лайен и с председателя на Европейския съвет Шарл Мишел.
В началото председателката на ЕК припомни, че самото й избиране закъсня. И че когато тя е започнала работа преди 100 дни, въпросите са били дали ще може да разчита на стабилно мнозинство в Европарламента и дали ще има еврокомисар от Великобритания.
„Но декларацията „ЕС - Турция“ не беше под въпрос“, каза Урсула фон дер Лайен.
Тя визира споразумението между Брюксел и Анкара от 2016 г. Благодарение на него турската страна значително ограничи притока от мигранти към Европа.
„Сега събитията на гръцко-турската граница показват много силно политически мотивиран натиск върху външните граници на ЕС“, каза Урсула фон дер Лайен.
Според нея намирането на решение за възникналата ситуация би било облекчаване на този натиск.
Същевременно ще трябва да бъде гарантирано и едно от основните права, предвидени от европейското законодателство – на искане на убежище.
Фон дер Лайен обаче не пожела да отговори на въпроса дали наличието на това право означава, че Гърция е длъжна да предостави убежище на всеки, който го пожелае. Тя обобщи, че най-важното от всичко е случващото се през последната седмица по границата между Гърция и Турция да не се повтаря. Тя го е казала във всички свои разговори и по телефона с Ердоган, а и на срещата си с гръцкия премиер Кириакос Мицотакис през миналата седмица.
И Анкара, и Атина трябва да се справят с напрежението, под което се намират.
5 страни от ЕС приемат деца от гръцките острови
Същевременно бежанските лагери на гръцките острови вече не могат да поемат всички пристигнали. Особено е сериозно положението на намиращите се там непридружени малолетни и непълнолетни деца.
Фон дер Лайен се е обърнала през миналата седмица към страните членки с молба за помощ. Досега са се отзовали Франция, Португалия, Люксембург, Финландия и Германия. Те ще окажат помощ и ще приемат такива на своя територия, докато е необходимо. Председателката на ЕК очаква да се включат и други държави.
„Днес сме много по-добре подготвени в сравнение с 2015 г. - изтъкна Фон дер Лайен по повод първата миграционна криза преди 5 години. - Затова можем да изпратим тази помощ към Гърция в момента. Но още не сме изцяло подготвени.“
След три дни Фон дер Лайен отново ще посети Гърция. И очаква дотогава властите да са наясно с точния брой на непридружените деца по островите.
Същевременно еврокомисарите Маргаритис Схинас (насърчаване на европейския начин на живот) и Илва Йохансон (вътрешни работи) провели консултации със страните членки за намиране на обща база по въпроса за миграцията. И ЕК ще представи съвсем скоро новия Пакт за миграцията и предоставянето на убежище, увери Урсула фон дер Лайен. Това се очаква да стане след Великден, който в Западна Европа тази година е на 12 април.
Коронавирус и бюджет
Урсула фон дер Лайен обвърза борбата с коронавируса и спешното приемане на бюджета на ЕС за периода 2021-2027 г.
В ЕК има екип за подготовка, за оценка на риска, координация на мерките, финансирането на изследователската дейност, диагностика, лечение и ваксини. Съвместните поръчки за закупуване на защитни материали и консумативи също са в нашите правомощия. Има стабилна координация на лидерите в Европа, но и в рамките на евроинституциите като Европейската централна банка (ЕЦБ) и Еврогрупата, изтъкна Фон дер Лайен.
„В тези сложни времена усещаме, че всички искат по-силна Европа. И ние правим всичко възможно да се справим с отражението на коронавируса върху икономиката.
Но без нов бюджет няма да сме в състояние да откликнем по подобаващ начин. Много сме ограничени във възможностите за действие. Призовавам членките да се стигне до спешно споразумение за Многогодишната финансова рамка (МФР)“, каза председателката на Комисията.
Европейските лидери не успяха да приемат бюджета на извънредния съвет на 20 февруари. Главните спорове бяха около кохезията за по-бедните страни и желанието на по-богатите да получат отстъпки и да внасят по-малки суми.
Все пак Фон дер Лайен не губи надежда за приемане на бюджета преди началото на 2021 г. Тя изтъкна, че и миграционната криза, и коронавирусът са били непредвидени обстоятелства. ЕС обаче е реагирал незабавно.
„Помня, че имаше скептицизъм за Зеления пакт. Днес не стои въпросът дали ще го има и дали ЕС ще бъде неутрален към климата. Въпросът е как и доколко всеобхватен ще бъде преходът“, каза Фон дер Лайен.
Отношенията с Великобритания
Великобритания трябва да помисли какви отстъпки да направи в преговорите за бъдещите отношения. Такова бе посланието на председателката на ЕК към Лондон.
„Колкото по-голям достъп иска Обединеното кралство до единния европейски пазар, толкова повече трябва да спазва правилата му. Но ако това не е изборът на Великобритания, тя ще бъде по-далече от този пазар и по-трудно ще има достъп до него. Така че от британците зависи какви взаимни отсъпки ще обмислят по време на преговорите“, обобщи Урсула фон дер Лайен.
Самият ЕС е готов за преговори за стабилно и всеобхватно партньорство. Но Споразумението за оттегляне ще бъде изпълнено много строго. И партньорството ще бъде много по-различно, отколкото преди. Фон дер Лайен напомни, че Великобритания ще бъде трета страна.
Кръговата икономика
Само след два дни ЕК ще представи своя план за кръговата икономика. Фон дер Лайен изтъкна още, че не иска в нея да се влиза с пълен кръговрат на базата на рециклиране.
„Да не вземаме повече от планетата, а да връщаме това, което сме взели. Това е един наистина нов модел“, изтъкна тя.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни