Почина легендарният американски журналист Бен Брадли, под чието ръководство в. "Вашингтон пост" публикува материалите за скандала "Уотъргейт", довел до оставката на президента Ричард Никсън.

Той се споминал на 93-годишна възраст в дома си в столицата на САЩ. Преди месец журналистът започнал да се лекува интензивно от Алцхаймер, от който страдал от няколко години насам.

Като главен редактор на "Вашингтон пост" Брадли е известен с елегантното си облекло, но същевременно с изпълнения с ругатни речник на докер.  Той заема този пост от 1968 до 1991 г. За този период Брадли става една от най-популярните фигури във Вашингтон, както и важна част от американската журналистика. Той превръща вестника от обикновен сутрешен всекидневник в едно от най-авторитетните американски издания.

Бен Брадли взема под крилото си младите журналисти Боб Уудуърд и Карл Бърнстейн през 1972 г. Двамата отразяват тогава проникването в централата на Демократическата партия във вашингтонската сграда "Уотъргейт". Събитието е поверено на тях, тъй като за "старите кучета" то е незначително и на никого не му се занимава с "дребнотемие".

Брадли обаче дава на младежите зелена светлина да действат, като им разрешава да използват източника си, известен като Дълбокото гърло. Уудуърд и Бърнстейн успяват да проследят нишката на престъплението, която ги отвежда до Белия дом и лично до президента републиканец Ричард Никсън.

За 28 месеца "Вашингтон пост" публикува над 400 материала за скандала "Уотъргейт". За първи и засега последен път в историята на САЩ действащ държавен глава подава оставка, заплашен от импийчмънт. Това става през 1974 г. "Вашингтон пост" печели престижната журналистическа награда "Пулицър".

Ричард Никсън обявява оставката си.

Историята с младите журналисти и техния "удар" бе увековечена във филма "Цялото президентско войнство". Той от своя страна вдъхнови журналистите по света да се насочат към опасната ниша на разследването.

Любимото занимание на Боб Брадли е да дразни президентите, изтъква Ройтерс.

През 1972 г. "Вашингтон пост" заедно с "Ню Йорк таймс" публикуват статии, основаващи се на документи на Пентагона, съдържащи тайни сведения и решения на правителството за войната във Виетнам. Главните редактори не спират публикациите въпреки заплахите със съд.

През 80-те години "Вашингтон пост" разкрива подробности за скандала "Иран-контра", разтърсил администрацията на Роналд Рейгън.

Същевременно обаче Бен Брадли е известен с близкото си приятелство с президента (1961-1963) Джон Кенеди. Двамата са съседи във вашингтонското предградие Джорджтаун по времето, когато журналистът е кореспондент на сп. "Нюзуик". През 1975 г. Брадли написва книгата си "Разговори с Кенеди".

Боб Уудуърд, станал световно известен с разкрията си за "Уотъргейт", казва за  покровителя си Брадли, че е "Кърк Дъглас като командир на подводница".

Карл Бърнстейн смята, че главният му редактор във "Вашингтон пост" е най-знаменитата и изтъкната фигура, за която и с която може да се работи. "Знаете, че често хората използват това като клише, но в случая е самата истина", допълни журналистът.

Бен Брадли ще бъде запомнен завинаги със своя цветист език. "Да ругаеш заедно с Бен те кара да се чувстваш като член на неговия клуб. Клуб, който никога не възприема нищо сериозно", пише биографът му Джеф Химелман.

Починалият журналист бе известен и със слабостта си към нежния пол. Той бе женен три пъти. Последната му съпруга е 20-години по-младата от него репортерка от "Вашингтон пост" Сали Куин.

Пълното име на журналиста е Бенджамин Крауниншийлд Брадли. Роден е в Бостън на 26 август 1921 г. в аристократично семейство. Завършва Харвардския университет и по време на Втората световна война служи в Тихоокеанския флот.

Захваща се с журналистика през 1946 г., когато създава малък вестник в щата Ню Хемпшър.

Започва работа във "Вашингтон пост" през 1948 г. като полицейски репортер. По-късно става пресаташе в посолството на САЩ в Париж, а след това - кореспондент на сп. "Нюзуик" първо във Франция, а после като шеф на бюрото му във Вашингтон.
Брадли се завръща във "Вашингтон пост" през 1965 г. и само три години по-късно става негов главен редактор.

Той, Боб Уудуърд и Карл Бърнстейн са единствените трима души, които знаят самоличността на Дълбокото гърло, давал информации за случая "Уотъргейт" на тайни срещи. При това главният редактор не е искал от репортерите си да разкрият кой е човекът чак до оставката на Никсън.

Едва през 2005 г. стаа ясно, че това е Марк Фелт - вторият човек във ФБР по онова време. При това самият Фелт разкри, че е Дълбокото гърло. 

По времето на Бен Брадли "Вашингтон пост" удвои броя на журналистите си на 600, вдигна бюджета си за новини двадесеткратно - от 3 милиона на 60 милиона долара. Тиражът му почти се удвои - от 446 000 на 802 000 екземпляра.
На 20 ноември 2013 г. президентът Барак Обама награди Брадли с Медала на свободата - най-високото американско гражданско отличие.